06/06/2023
15.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

13-vjeçarja nga Ukraina refuzon të ndajë skenën e ‘Sanremo Junior’ me pjesëmarrësin rus

Sofiia Samoliuk, një këngëtare 13-vjeçare nga Ukraina dhe fituese e konkursit muzikor të Lojërave të Detit të Zi 2021, ka refuzuar të performojë në të njëjtën skenë me një interpretues rus gjatë Festivalit Junior Sanremo, i cili u zhvillua në Itali më 3 maj.

Zyrtari për shtyp i Sofjes tha se organizatorët e festivalit njoftuan se artistët rusë do të merrnin pjesë në konkurs vetëm disa orë përpara se të fillonte.

Në vend që të performonte këngën e saj, Sofiia Samoliuk mbajti një fjalim në të cilin tha se ishte e papranueshme që përfaqësuesit e vendit agresor të performonin në nivel ndërkombëtar.

“Unë nuk do të performoj në të njëjtën skenë me terroristët rusë që po vrasin fëmijë ukrainas. Shpresoj që vitin e ardhshëm shteti terrorist nuk do të performojë në këtë skenë. Ju lutemi mbështesni Ukrainën,” tha Sofia në skenë.

Sofiia Samoliuk fitoi konkursin muzikor të Lojërave të Detit të Zi 2021, i cili u mbajt në Skadovsk në Kherson Oblast. Ajo performoi si vokaliste në grupmoshën 11-13 vjeç. Në vitin 2022, Sofia fitoi Çmimin e Madh në Festivalin e Fëmijëve të Bashkuar në Bullgari, duke performuar në grupmoshat 13–14 vjeç.

Të fundit