Lajmi i Ditës Rajon

AMBASADA E SHBA-VE NË GJERMANI: MARRËVESHJA PËR HEKURUDHAT HISTORIKE

Kosova dhe Serbia në Mynih të Gjermanisë kanë nënshkruar sot marrëveshjen për hekurudhat dhe autostradat.

Këtë marrëveshje e ka cilësuar si historike ambasada e SHBA-ve në Gjermani.

“Ambasadori Grenell e ka hapur Konferencën e Sigurisë në Mynih me një marrëveshje historike të hekurudhave dhe autostradave mes Kosovës dhe Serbisë, pas marrëveshjes së muajit të kaluar për linjën ajrore Beograd-Prishtinë”, thuhet në postimin e ambasadës në Twitter.

Marrëveshja në fjalë u nënshkrua me ndërmjetësimin e SHBA-ve përmes të dërguarit Special të presidentit Trump, Richard Grenell.

I pranishëm në këtë ceremoni të nënshkrimit ishte edhe presidenti Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçiq. rtklive

Related posts

Prokurorët speciale kthehen aty nga kanë ardhur, ja në cilat prokurori

Televizioni Koha

Mbikëqyrje e jashtëzakonshme inspektuese e dërgesës së mbeturinave

Televizioni Koha

Punëtorët social përfitojnë paga më të larta për mbi 4.300 denarë, e avancojmë sistemin e mbrojtjes sociale

Televizioni Koha

Leave a Comment