02/06/2023
21.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Amelie de Montchalin: Franca e ndjek me vëmendje sundimin e së drejtës në Maqedoninë e Veriut

Ministrja franceze për Evropë, Amelie de Montchalin në takimin që e kishte me zëvendëskryeministrin Bujar Osmani dhe me shefin e diplomacisë, Nikolla Dimitrov më 13 shkurt, ju ka thënë se bashkëbiseduesve se “Franca do ta ndjek zbatimin e reformave në sistemin gjyqësor në Maqedoninë e Veriut”.

Në njoftimin e MPJ-së franceze, theksohet se Montchalin më 13 shkruat ka biseduar me Osmanin dhe Dimitrovit.
Në takim, siç njoftojnë nga MPJ franceze është biseduar për zgjerimin e Bashkimit Evropian, por edhe për metodologjinë e re të Komisionit Evropian.

Sipas saj, metodologjia e re është në pajtim me qëndrimet e Francës për procesin, në mënyrë që bisedimet do të jenë më të vërteta, më efikase dhe më të besueshme.

Krahas Asaj ajo në takim ka rikujtuar se pritjet e Francës janë te sundimi i të drejtës në Maqedoni, me theks të veçantë në sistemin gjyqësor./Telegrafi/

Të fundit