Autoritet në Wuhan marrin vendim, më nuk do të konsumohen kafshët e egra – Tv Koha
Botë Lajmi i Ditës

Autoritet në Wuhan marrin vendim, më nuk do të konsumohen kafshët e egra

 

Wuhan në Kinë njihet si epiqendra e koronavirusit e cila ka përfshirë tërë globin, duke infektuar mbi 5 milionë njerëz, prej të cilëve 328 mijë e 200 kanë mbetur të vdekur.

Autoritetet atje kanë zgjeruan ndalimin e tregtisë ilegale të kafshëve të egra duke përfshirë në këtë rregull të ri dhe gjuetinë dhe konsumimin e tyre.

Tashmë në Wuhan, sipas faqes zyrtare të qeverisë, nuk do të lejohet konsumimi i çfarë do lloj kafshe, përfshirë ato ujore, që janë në listën e të rrezikuarve.

Masat u vendosën pas shfaqjes së pandemisë së koronavirusit, e cila i regjistroi rastet e para pikërisht në Ëuhan dhe autoritetet bënë përgjegjëse fillimisht një treg që shiste kafshë të egra. Në janar, në të gjithë Kinën u vendos një ndalim i tregtisë së këtyre kafshëve, ashtu siç ndodhi gjatë virusit Sars.

Ekzaktësisht ende nuk dihet origjina e koronavirusit të ri, por provat na çojnë drejt përfundimit se mund të ketë ardhur nga një kafshë.

Related posts

Mërgimtarët e Maqedonisë së Veriut do të mund të marrin pasaporta prej ambasadave

Televizioni Koha

Milloshoski i dorëzon “bombat” në Prokurori: Zaevi të jep dëshmi rreth financimit të 1TV dhe “Lidhjes Ndërkombëtare”

Televizioni Koha

Bullgaria, Greqia, Rumania dhe Kroacia mbështesin fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në

Televizioni Koha

Leave a Comment