05/10/2023
15.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Bisedimet duhet të japin rezultate – thotë Erdogan, ndërsa pret delegacionet e Ukrainës dhe Rusisë në Turqi

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, thotë se (Volodymyr) Zelensky i Ukrainës dhe (Vladimir) Putin i Rusisë janë “miq të vlefshëm”, ndërsa ai “përgatit skenën” për bisedimet në Stamboll këtë mëngjes.

Ai thotë se përparimi në bisedime do të hapte rrugën për takimin e udhëheqësve – dhe se Turqia mund të jetë nikoqir i një takimi të tillë gjithashtu.

Presidenti turk shtoi gjithashtu se të dyja palët kanë “shqetësime legjitime”, por se kemi arritur në një moment kur bisedimet duhet të japin “rezultate konkrete”.

Erdogan shtoi se një “paqe e drejtë” nuk do të ketë humbës dhe se vazhdimi i konfliktit nuk i sjell dobi askujt.

“Në një moment kaq kritik, ne jemi të kënaqur t’ju mirëpresim dhe të kontribuojmë në përpjekjet tuaja për të vendosur paqen”, ka thënë ai, duke shtuar: “Uroj që takimet dhe diskutimet tona të jenë të favorshme për vendet tuaja, rajonin tonë dhe mbarë njerëzimin”.

Ai ka bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe thotë se ndalimi i tragjedisë varet nga të dyja palët.

Të fundit