10/12/2023
2 C
Tetovo

Botë

OBSH: Në çdo 10 minuta vritet nga 1 fëmijë në Gaza

Mesatarisht një fëmijë vritet çdo 10 minuta në Gaza, tha sot një përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), duke e quajtur situatën si...

Franca ngrin asetet e liderit të Hamasit për 6 muaj ​

Franca ka vendosur të ngrijë asetet e liderit të grupit palestinez Hamas për gjashtë muaj, sipas një vendimi të botuar në Gazetën Zyrtare sot,...

Forcat izraelite arrestuan 40 palestinezë në Bregun Perëndimor të pushtuar

Forcat izraelite arrestuan 40 palestinezë gjatë bastisjeve në rajone të ndryshme të Bregut Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu. Shoqata e të Burgosurve Palestinezë dhe Komiteti...

Kompania amerikane e kërkimeve gjenetike: Janë vjedhur të dhënat personale të 6,9 milionë përdoruesve

Kompania e kërkimeve gjenetike “23andMe” me qendër në shtetin amerikan të Californias njoftoi se hakerët kanë vjedhur informacione personale të afërsisht 6,9 milionë përdoruesve...

Rekord bore në Moskë, temperaturat shkojnë deri në -50 gradë celsius

Reshjet e borës po shkaktojnë probleme për fluturimet pasi dimri po përfshin Rusinë. Temperaturat në pjesë të Siberisë ranë në minus 50 gradë Celsius...

Njëmbëdhjetë alpinistë të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur pas shpërthimit të vullkanit në Indonezi

Njëmbëdhjetë alpinistë u gjetën të vdekur të hënën dhe dymbëdhjetë të tjerë mbesin ende të zhdukur pas shpërthimit të një vullkani në Indonezi. Ekipet e...

Beteja ligjore kundër “Google” për diskriminimin e gjuhës shqipe, Asllani jep detajet e padisë

Gjiganti teknologjik “Google” është paditur kohë më parë për diskriminim pasi nuk ka përfshirë gjuhën shqipe në listën e gjuhëve të mbështetura nga kjo...

Kaos në Angli:Tre policë u plagosën pas përleshjeve ku përfshiheshin tifozë të ekipit polak

Skena huliganeske janë parë përballë stadiumit “Villa Park” para ndeshjes së xhiros së pestë të fazës së grupeve të Ligës së Konferencës mes vendasve...

Izraeli rinis sulmet në Gazë pas përfundimit të armëpushimit

Avionët luftarakë izraelitë kanë goditur caqe të Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – në...

Kishin në plan të kryenin një sulm, arrestohen dy adoleshentë në Gjermani

Dy djem të moshës 15 dhe 16 vjeç janë arrestuar nga autoritetet gjermane nën dyshimin se po planifikonin një sulm militant islamik, raporton “BBC”...

Akt barbar! I pikas policia, trafikantët hedhin në det emigrantët, 4 të vdekur

Një tragjedi ka ndodhur në brigjet e Spanjës, ku të paktën 4 emigrantë kanë humbur jetën. Sipas të dhënave paraprake, trafikantët që po i transportonin...

Pengjet e liruar nga marrëveshja Izrael-Hamas kthehen në Bangkok

Shtatëmbëdhjetë shtetas tajlandezë që u rrëmbyen dhe më pas u liruan nga Hamasi, tani kanë zbritur në Bangkok. Ata do të mbajnë një konferencë shtypi...

Vdiq në moshën 100-vjeçare ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë dhe sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare, transmeton Anadolu. Në deklaratën...

Mijëra shqiptarë festojnë 28 Nëntorin në Londër, Policia përplaset me ta

Në Londrën qendrore mijëra shqiptarë janë bërë bashkë për të festuar Ditën e Flamurit shqiptar. Me makina luksoze dhe fishekzjarre, policia metropolitane është përplasur...

Propozimi shokues për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë!

Duke qenë se fundi i luftës nuk është në dukje, Rasmusen thotë se Aleanca ende duhet t’i ofrojë Ukrainës anëtarësimin pa i kthyer Krimenë,...

Është rritur në 14.532 numri i të vrarëve nga sulmet izraelite në Gaza, përfshirë mbi 6.000 fëmijë

Numri i njerëzve të vrarë në sulmet ajrore dhe tokësore izraelite në Rripin e Gazës që nga ofensiva e 7 tetorit e Hamasit është...