30/09/2023
15.2 C
Tetovo

Rajon

Kurti: Pas sulmit terrorist në veri u dëshmua se Serbia është e përkushtuar që të shkatërrojë, e jo të ndërtojë ura

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha se pas sulmit terrorist në veri është dëshmuar se Serbia është e përkushtuar që të shkatërrojë, e jo...

The Guardian: Nëse vërtetohet se Vuçiq është i përfshirë në ngjarjet në Banjskë, janë të mundshme sanksionet për Serbinë

Nëse vërtetohet përfshirja e presidentit serb Aleksandar Vuçiq në ngjarjet afër Banjskës në Kosovë, kjo mund të ndryshojë qasjen e SHBA-së dhe BE-së në...

Albin Kurti: Vuçiq është i obsesionuar me kryekomandantin e UÇK-së, Adem Jasharin

Kosova është shtet demokratik dhe vend properëndimor: kush integrohet, jeton më mirë. Serbët në Kosovë nuk kanë nevojë për çlirim nga Republika e Kosovës...

Lëvizja Besa, LD dhe Alternativa: Kosova sa më shpejtë të bëhet anëtare e NATO

Lëvizja Demokratike, Alternativa dhe Lëvizja Besa kanë reaguar sërish pas ngjarjeve të djeshme në veri të Kosovës, përcjell TV21. Partitë opozitare shqiptare kërkojnë anëtarësimin...

Kupchan: Sulmi në Kosovë nuk ishte spontan

Është e qartë se sulmi i armatosur në veri të Kosovës, të dielën, nuk ishte spontan, thotë Charles Kupchan, profesor në Universitetin Georgetown dhe...

Analizë/A janë mbushur me mend terroristët, apo do të provojnë sulme të reja në Kosovë?

Nëse bëjmë përmbledhje të zhvillimeve të djeshme në Kosovë, që zgjatën nga orët e hershme të mëngjesit deri në mbrëmje, mund të themi se...

Një ditë pas sulmit në veri të Kosovës, Vuçiq bisedon me ambasadorin rus në Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar me ambasadorin e Rusisë në Beograd, Aleksandar Bocan-Harchenko, një ditë pas sulmit të armatosur ndaj Policisë së...

“Dhoma sekrete në Manastrin e Banjskës”, eksperti i sigurisë vjen me thirrja urgjente: Aty mund të fshihen prova të rëndësishme!

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi ka reaguar në lidhje me sulmin terrorist të serbëve në veri të Kosovës. Ai në një postim në Facebook kërkoi...

AlternAtivA – Lëvizja BESA – Lëvizja Demokratike: Kosova anëtare e NATO, zgjidhje për paqe në rajon

AlternAtivA – Lëvizja BESA – Lëvizja Demokratike ka reaguar sot sërish për ngjarjet e djeshme dhe sulmin terrorist në veriun e Kosovës. “Veprimi i djeshëm...

Eksperti i sigurisë: 6 sulmues të vdekur janë brenda Manastirit në Banjskë

Eksperti i sigurisë Agim Musliu në Klan Kosova dha lajmin që deri më tani gjatë shkëmbimeve të zjarrit në Banjskë të Zveçanit, kanë mbetur...

Në nderim të policit Afrim Bunjaku, logo e Policisë së Kosovës shfaqet në sheshin “Times Square” në New York

Në nderim të rreshterit Afrim Bunjaku të vrarë të dielën në mëngjes në veri, në sheshin “Times Square” në New York, në ekranin gjigand...

Këshilltarja lokale e Bashkimit Evropian Schneeberger i reagon Borrellit e Lajçakut pas vrasjes së policit: Kjo ndodh kur luftën kundër krimit e...

Këshilltarja lokale e Bashkimit Evropian, Kati Schneeberger, ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës, Afrim Bunjaku, dhe plagosjes së një polici tjetër në...

Bardhyl Mahmuti vazhdon dëshminë e tij në gjykimin ndaj Pjetër Shalës

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, në gjykimin ndaj Pjetër Shalës, po vazhdon dhënien e dëshmisë dëshmitari Bardhyl Mahmuti. Mahmuti është dëshmitari...

Edhe Kroacia kërkoi njohjen e pavarësisë së Kosovës

Kosova zuri vend në fjalimet e një sesioni të rëndësishëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në New York. Përveç Shqipërisë që përmendi të drejtën...

Viola von Cramon: Këtë Serbi s’mund ta pranojmë në BE, të zgjedhë Moskën apo Brukselin

Nëse Serbia nuk dëshiron të anëtarësohet në BE dhe në vend të kësaj preferon të ushqejë marrëdhëniet e saj me Rusinë, BE-ja nuk duhet...

Greqia përfshihet nga greva e përgjithshme 24 orëshe, paralizohet transporti publik

Greqia është përfshirë nga një grevë e përgjithshme 24 orëshe, ku gjithë transporti i udhëtarëve dhe i mallrave është paralizuar. Metroja, trami dhe troley busët...