03/10/2022
15.4 C
Tetovo

Rajon

Dasma kosovare në fshatin e banuar me boshnjakë në Prizren bëhet lajm në “Reuters”

Dasmat kosovare jo rrallë kanë marrë vëmendjen edhe të gazetave botërore. Një e tillë është bërë temë në agjencinë e lajmeve Reuters, e cila shkroi...

“Ishte si të shikosh filma horror, shoferi fluturoi nga xhami”, thotë njëri prej zjarrfikësve pas aksidentit të autobusit polak në Kroaci

Të paktën 12 persona kanë humbur jetën në aksidentin trafiku që ka ndodhur në orën 5:40 të mëngjesit të sotëm në autostradën A4 në...

Aksidentet më të rënda në 50 vitet e fundit në Kroaci – mesin e tyre edhe një autobus me shqiptarë të Kosovës

Një aksident i rëndë autobusi ka ndodhur në autostradën A4 në drejtim të Zagrebit, Kroaci. Të paktën 12 persona humbën jetën dhe të paktën...

Nisin protestat për rrëzimin e Abazoviqit, partia e Gjukanoviqit paralajmëron kryeministrin shqiptar

Partia Demokratike e Socialistëve e presidentit malazez Millo Gjukanoviq do ta nisë sot një nismë për votëbesimin ndaj Qeverisë së Malit të Zi, të...

Abazovic kër*cënohet me vdekje, njofton policinë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazovic, kërkoi nga drejtuesit e policisë publike dhe sekrete që të hetojnë kër*cënimet që ai ka marrë për...

Ngritet flamuri i BE-së në Tiranë me ceremoni

Në oborrin e Kryeministrisë u zhvillua mëngjesin e sotëm ceremonia e ngritjes simbolike e flamurit të Bashkimit Evropian pas çeljes së negociatave për anëtarësimin...

Boshatisja e plazheve për shkak të çmimeve, Edi Rama: Është një mësim për bizneset, vetes ia..

Çmimet e kripura në jug të vendit po bëjnë që plazhet të boshatisen. I pyetur në lidhje me këtë, kryeministri Edi Rama u shpreh se...

Helikopteri rrëzohet në det teksa po luftonte me zjarret në Greqi

Një helikopter është rrëzuar në detin Egje pasditen e sotme teksa po mundohej të shuante zjarrin në një pyll në ishullin Samos. Një person raportohet...

Gjykata urdhëron që Adelina Ismaili dhe dy motrat e saj të sillen me shoqërim në gjykimin ndaj Enver Sekiraqës

Gjykata Themelore në Prishtinë do të kërkojë nga Policia e Kosovës që dëshmitaret Adelina, Zanfina dhe Ema Ismaili, të sjellen me shoqërim në seancën...

Integrimi i Shqipërisë në BE, shefi i diplomacisë evropiane: Po mbështesim me përkushtim Ballkanin Perëndimor

Shefi i diplomacisë evropiane, Joseph Borrell ka dhënë një intervistë për median malazeze Vijesti, ku ndër të tjera ka folur për integrimin e Ballkanit...

“Zgjedhje të mundshme të parakohshme”, Abazoviç: Të gjitha opsionet në tavolinë, nëse s’marrim shumicën

Partia pro-serbe Fronti Demokratik mund të jetë shpresa e vetme e Dritan Abazoviç për ta mbajtur qeverinë e tij të pakicave në krye të...

Scholz me një letër drejtuar Maqedonisë: Edhe pas pranimit të këtij kompromisi, procesi i anëtarësimit në BE nuk do të jetë i lehtë

Kancelari gjerman Olaf Scholz në një letër të hapur drejtuar Maqedonisë së Veriut, ka bërë thirrje që të pranohet propozimi, derisa ai ka theksuar...

Hapet sot bajpasi i Vlorës, zona kthehet në superdestinacion turistik

Hapet sot bajpasi i Vlorës, zona kthehet në superdestinacion turistik Bajpasi i Vlorës, aksi i ri panoramik që lehtëson qarkullimin e automjeteve gjatë pikut të...

Ndërron jetë gazetari dhe publicisti i njohur Kastriot Myftaraj

Nderron jete ne moshen 60-vjeç Kastriot Myftaraj. Publicisti, gazetari dhe analisti ra nga kati i katert i pallatit ku banonte ne rrethana ende te paqarta. Tiranë/Informacion...

Fermerët hedhin qershitë në plehra, Rama: Nuk është shqetësuese, të shkojnë të mësojnë nga ata që kanë dalë me fitim

Në një takim me ekspertë shqiptarë e të huaj, me fermerët, agropërpunuesit, përfaqësues nga Shërbimi i Këshillimit dhe Qendrat e Transferimit të Teknologjive në...

Shfaqet lija e dhenve në kopshtet dhe çerdhet e Gjirokastrës, drejtoresha e Arsimit iu bën apel prindërve

Në Gjirokastër janë shënuar 6 raste me sëmundjen e variçelës apo të njohur ndryshe si lija e dhenve. Drejtoresha e Drejtorisë së Arsimit në Bashkinë...