01/12/2023
11.8 C
Tetovo

Lajmi i Ditës

Zekolli: Është absurde që një vend i OSBE-së nuk siguron mësim në gjuhën amtare për nxënësit e Çashkës

Ish-ambasadori i Maqedonisë në OSBE Arsim Zekolli thotë se është absurd për një vend anëtar OSBE-se, në ditën kur mbahet samiti në Shkup në...

Zgjedhjet në Serbi, Kurti: Është interes i shqiptarëve të Luginës të jenë sa më shumë të përfaqësuar në Kuvend

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se si qeveri vazhdimisht mbështesin shqiptarët në Luginë, dhe se është në interes të shqiptarëve që të...

“Ballistëve” të Tetovës u ndalohet të marrin pjesë në ndeshjen me Kf “Shkupin”– Kf “Shkëndija”

Grupi i tifozëve të klubit të futbollit “Shkëndija”, “Ballistët” kanë njoftuar se nuk do të marrin pjesë në ndeshjen me klubin e futbollit “Shkupi”,...

Mira Murati mes 25 grave më me ndikim në botë, sipas Financial Times

Aktorja Margot Robbie, këngëtarja Beyoncé, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, shqiptarja Mira Murati, futbollistja spanjolle Jenni Hermoso, aktivistja iraniane dhe fituesja...

Rrugë të lagështa, Policia me apel deri te drejtuesit e automjeteve!

Ditët me shi ka fundi i vjeshtës, ndër të tjera, shkaktojnë rrugë të lagështa dhe lëvizje të vështirë të automjeteve, sidomos në rrugët malore...

Tetovë, gjendet armë në fushën sportive të një shkolle

Të enjten në ora 16:45 në SPB-Tetovë është raportuar se një punonjës 33 vjeçar i një shkolle fillore në Tetovë ka gjetur një armë...

Mbi gjysëm shekulli në Amerikë / Familja Rexhepi kthehet në Çegran për ti shkolluar fëmijët në vendlindje

Stërgjyshi i shkuar para gjysëm shekulli në Amerikë, babai i lindur atje, por Amena, Alori dhe Nida kthehen në Çegran për të vazhduar shkollimin....

Dua Lipa bëhet zyrtarisht ambasadore e markës “Porsche”, nënshkruan kontratë multi-milionëshe me brendin e famshëm të veturave

Dua Lipa ka qenë gjithmonë një adhuruese e makinave sportive – dhe markës “Porsche” në veçanti. Kjo është arsyeja pse artistja dhe prodhuesi i...

Beteja ligjore kundër “Google” për diskriminimin e gjuhës shqipe, Asllani jep detajet e padisë

Gjiganti teknologjik “Google” është paditur kohë më parë për diskriminim pasi nuk ka përfshirë gjuhën shqipe në listën e gjuhëve të mbështetura nga kjo...

Kaos në Angli:Tre policë u plagosën pas përleshjeve ku përfshiheshin tifozë të ekipit polak

Skena huliganeske janë parë përballë stadiumit “Villa Park” para ndeshjes së xhiros së pestë të fazës së grupeve të Ligës së Konferencës mes vendasve...

Tërmet godet Turqinë, kaq ishte magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur mëngjesin e sotëm në lagjen Akçadag të Malatyas, njoftojnë mediat turke. Sipas informacioneve të...

Ja si mund të dallohen 2 euro fals nga ato origjinal

Teksa në Kosovë është shndërruar në problem përdorimi i monedhês 2 euroshe e cila muajve të fundit është falsifikuar në masë të madhe, ka...

Izraeli rinis sulmet në Gazë pas përfundimit të armëpushimit

Avionët luftarakë izraelitë kanë goditur caqe të Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – në...

Vrasje në Serbi: Një burrë vrau fqinjin e tij me sëpatë për shkak të lopëve e deleve

Dushan T. (63) nga Urovica afër Negotinit dje pas një debati dhe zënke ka vrarë Perica Tariçiqin (45), me shumë gjasa e ka goditur...

Kovaçevski dhe Trençevska sot do të takohen me përfaqësuesit e shoqatave të pensionistëve

Sot, me datë 01.12.2023 me fillim nga ora 14:00 në Klubin e deputetëve, kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski...

U anulua seanca gjyqësore për rastin “Besa Trans”, munguan të akuzuarit

Për shkak të mungesës të akuzuarve, u anulua seanca gjyqësore e planifikuar për sot në lidhje me rastin “Besa Trans”, në të cilin kompania...