06/12/2023
6.7 C
Tetovo

Shendetësi

Vlerat e bajameve/ Ndihmojnë në tretjen dhe trajtimin e problemeve me stomakut

Bajamet kanë një vlerë të rëndësishme ushqyese, kryesisht për parandalimin e sëmundjeve të rëndësishme, plakjen e parakohshme të organizmit, si dhe ruajtjen e funksionimit...

Dita Ndërkombëtare e Joga-s, ja përfitimet fizike dhe mendore nga praktikimi i saj

Data 21 qershor është shpallur si Dita Ndërkombëtare e Joga-s nga Kombet e Bashkuara, më 11 dhjetor 2014 me anë të Rezolutës 69/131, duke...

Lulebora e kopshteve tona ka vlerat e panjohura shëruese

Ky topth petalesh delikate me ngjyra të ëmbla që të kënaqin shpirtin simbolizon mirënjohje, krenari dhe vlerësim. Luleborës i janë thurur këngë e vargje dashurie,...

Receta Fantastike e Pijes Me Veti Të Forta Shëruese

Kjo pije merr shijen dhe aromën fantastike nga frutat e ngrira dhe vetitë anti inflamatore nga kaleja e freskët. Kaleja është e mbushur me lëndë...

Paraliza e Gjumit – Pse Ndodh dhe Cilët Janë më të Rrezikuar

Zgjohesh papritur dhe je plotësisht i ndërgjegjshëm dhe i zgjuar por nuk lëviz dot? Atëherë sapo ke përjetuar të ashtuquajturën “paralizë e gjumit”. Ky problem...

Shkaktari Kryesor i Sëmundjes së Diabetit – Faktet e Reja

Kohët e fundit, për shkak të karantinës, ushqimi ka qenë instrumenti i duhur për mbijetesë, e për fat të keq në shumë raste edhe...

Si të Përdorni Bajamet për Shëndetin e Mëlçisë

Mjafton një grusht me bajame dhe nivelet e kolesterolit të mirë që ka lidhje direkte me shëndetin kardiovaskular, rritet me 19 përqind. Të dhënat e...

Sëmundja e Parkinsonit – Fara e Susamit një Kurë Parandaluese

Rreth 1 milion njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe 10 milion njerëz në të gjithë botën, vuajnë nga Parkinsoni. Ky është çrregullimi i dytë...

Lëngu i Pjeprit Zgjidhja e Freskët për Rënien nga Pesha

Pjepri është nga frutat më të pasura me ushqyes të dobishëm për shëndetin e njeriut. Ai është i pasur me shumë vitamina, minerale dhe fibër. 90%...

Ankth dhe depresion, studimi zbulon pasojat e konsumimit të kanabisit tek të rinjtë. DW: Dëmton trurin dhe sjell vështirësi në përqendrim! Ja shenjat e...

Ajo që dihet mirë është se ekziston një lidhje midis përdorimit të kanabisit dhe depresioneve tek të rinjtë. Por cili është shkaku dhe efekti?...

Prekeni nga opinionet e të tjerëve? Ja 4 arsyet se pse duhet ti injoroni ato

Në një botë të mbushur me pritshmëri, presione shoqërore dhe ndikim të të tjerëve, është thelbësore të pranoni rëndësinë e respektimit të dëshirave tuaja....

Problemet shëndetësore që e shkaktojnë djersitjen gjatë natës në gjumë

Djersitja gjatë natës është një proces që të gjithë e përjetojmë kur temperaturat janë të larta. Por mund të na bëjë konfuzë djersitja gjatë...

Fuqia e Trurit – Sekreti Qëndron tek Vitaminat

Shëndeti i mendjes bazohet ndjeshëm në një regjim të pasur ushqimor me produkte që stimulojnë çdo qelizë të tij. Më poshtë do të gjeni një...

Llojet e Testeve Të Tiroides – Pse Është e Rëndësishme T’i Bëni

Testet e tiroides mund të ndihmojnë në diagnostikimin e sëmundjeve si hipertiroidizmi, hipotiroidizmi, sëmundja e Graves, sëmundja e Hashimotos dhe kancerin e tiroides. Pra siç...

Kajsia, fruti i verës që pastron gjakun dhe mëlçinë

Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, kajsia renditet edhe si një frut kurues. Në mjekësinë popullore përdoren frutat e kajsisë,...

Ndryshimet në dietë ndikojnë në kujtesën tuaj

Humbja e kujtesës është një pjesë e pranuar e procesit të plakjes, me kushte shoqëruese si sëmundja e Alzheimerit më të zakonshme sa më...