02/02/2023
4.1 C
Tetovo

Shendetësi

Gratë mund të bëhen nëna në të 50-at, thonë shkencëtarët izraelitë

Gratë mund të bëhen nëna në të 50-at e tyre, thonë shkencëtarët izraelitë që kanë rikthyer me sukses plakjen e vezëve njerëzore. Në një zbulim...

Ushqimet që ngadalësojnë plakjen

Kosi, turshitë e përgatitura në shtëpi, buka integrale, ushqimet e fermentuara në përgjithësi janë të pasura me probiotikë. Industria farmaceutike ofron një sërë solucionesh në...

Varianti delta përhapet po aq lehtë sa variçela, ndërsa personat e vaksinuar e transmetojnë atë si gjithë të tjerët

Sipas një dokumenti intern të Qendrës amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve (CDC), të marra nga mediat lokale, duket se varianti delta shkakton...

OBSH: Gratë e moshës midis 18 dhe 50 vjeç nuk duhet të pijnë alk ool

Krerët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë duan të ndalojnë gjysmën e grave të botës të pijnë alk ool. Ata sugjerojnë asnjë pije alk oolike për...

Doktor Rexhaili:Të vakcinohen vetëm personat mbi 65 vjet dhe ata me sëmundje kronike

Doktor Rexhaili – Sipas meje, nuk kisha rekomanduar vaksinim masiv të popullatës. Në lidhje me vaksinën, mjeku thotë, që edhe vaksina është temë kontra verse,...

Vaj Ulliri Me Kripë – Si Ta Përdorni Kundër Problemeve me Kockat

Dhimbjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri. Kjo ndodh edhe sepse njerëzit nuk kanë shumë kohë...

Mënyrat e Shëndetshme Për Të Pirë Ujë Me Limon

Një shprehje e përhapur thotë se “kur jeta të jep limonë, bëj një limonatë.” E nëse për të bërë limonatë të duhen disa përbërës dhe...

Qumësht me Hudhra kundër Astmës, Kollës, Reumatizmës

Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të përdorë kundër shumë sëmundjeve dhe çrregullimeve. Një...

80% e sigurt që vaksina kundër koronavirusit mund të jetë gati deri në shtator, thonë shkencëtarët në Angli

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë shpresë se një vaksinë kundër koronavirusit mund të jetë e gatshme në shtator. Sarah Gilbert, një profesoreshë e vaksinologjisë...

​Forconi imunitetin me shurup të hithit

Përgatitni shurupin në shtëpi që rrit imunitetin dhe mbron nga shumë sëmundje. Është përdorur si ilaç në mjekësinë tradicionale me shekuj, dhe rritet në shumicën...

“Hudhra, mjalti, qepa”, Ylli Merja jep recetat e duhura: Ja si ta luftoni koronavirusin nga shtëpia

Specialisti i bimëve mjekësore, Ylli Merja në një lidhje me skype me emisionin “Vila 24” në News 24 dha këshilla të vlefshme se si...

Ata që pinë duhan e kanë punën pisk, janë njerëzit më të rrezikuar nga koronavirusi

Nëse keni menduar të hidhni cigare, tani mund të jetë një moment i mirë për ta bërë atë. Zyrtari Kryesor i Mjekësisë për Anglinë...

Pas Balenës Blu, sfida e re e TikTok po kthehet në problem serioz për prindërit dhe fëmijët

Aplikacioni TikTok duket se po shfaq një sfidë të re dhe të rrezikshme për të gjithë fëmijët dhe adoleshentët. E quajtur “tripping jump”, sfida e...

Si Të Përdorni Aloe Vera Kundër Kolesterolit Dhe Yndyrnave

Aloe Vera është quajtur prej shekujsh ‘bima e mrekullisë.’ Ajo është përdorur gjërësisht në një pafundësi produktesh, por kjo bimë bën me të vërtetë mrekullira...

Gabimet Që Bëni Kur Sëmureni Me Grip – Këshillat e Duhura

Kur sëmuremi, dëshira për të shpëtuar prej saj është e madhe dhe na shtyn drejt gabimeve që kanë efekt të kundërt. Në këtë artikull të...

Roli i Vitaminës D Për Rënien Në Peshë – Ushqimet Ku Mund Ta Gjeni

Njerëzit mbipeshë që kanë një akumulim të përqendruar të dhjamit në zonën përreth belit, janë më të rrezikuar nga mungesa e vitaminës D. Gjetjet e...