05/10/2023
16.9 C
Tetovo

Kuriozitetet

Besohet se kjo bimë tërheq para, por nuk duhet mbajtur në dhomën e gjumit

Ekspertët e Feng Shui-t besojnë se disa bimë tërheqin begati dhe mirëqenie në shtëpi Bimët sjellin një energji të veçantë në hapësirë, siç e dinë...

I riu takon një 80-vjeçar në avion që e dinte gjithë historinë e tij: Kam takuar një engjëll

Aiden Igiehon pati një takim me një burrë 80-vjeçar në një avion që dinte të gjithë historinë e tij. Aiden Igiehon është një basketbollist 22-vjeçar...

A e dini se mund të aplikoni për një yll në “Walk of Fame” me emrin tuaj

Pasja e një ylli në “Hollywood Walk of Fame” në Los Angeles me emrin tuaj, është e mundur. Sigurisht që duhet të bësh disa sakrifica...

Kitara e thyer që u shit për 600 mijë dollarë

Një kitarë e thyer nga Kurt Cobain, ish-vokalisti i grupit Nirvana, është shitur në një ankand për 600 000 dollarë. Kitara e zezë Fender Stratocaster,...

Deri në vitin 2027, bota mund të ngrohet me më shumë se 1.5 gradë Celsius

Bota mund të thyejë limitin kyç të temperaturës për herë të parë, kanë parashikuar shkencëtarët. Hulumtuesit kanë thënë se ekziston 66 për qind mundësi që...

Kulla nga kokat shqiptare!

Kulla nga kokat shqiptare ! (Çele kulla Nish ) Keto jane koka shqiptaresh ortodoks te rrethit te Nishit 1809 te cilët e kerkonin një shtet ndryshe...

Kur dhe nga ku mund të shihet eklipsi hënor sot?

Toka është midis Diellit dhe Hënës kur Dielli, Toka dhe Hëna janë në linjë. Në këtë rast, Hëna hyn në hijen e Tokës. Numërimi...

Hapet ankandi më i madh i bizhuterive në histori

Shitja e bizhuterive të trashëgimtares miliardere austriake Heidi Horten, e cila ndërroi jetë në qershor 2022 në moshën 81-vjeçare, filloi të mërkurën me një...

Bëhet operacioni i parë në botë në trurin e foshnjës brenda mitrës së nënës

Mjekët e kanë shpëtuar nga vdekja e sigurt një foshnjë të palindur, pasi kryen një operacion të parë në llojin e tij në tru,...

Katër shekuj studime, shkencëtarët zbulojnë kontinentin e zhdukur

Pas 375 vitesh spekulime dhe eksplorimesh, shkencëtarët më në fund konfirmuan ekzistencën e një kontinenti “të zhdukur” të njohur si Zealandia ose Te Riu-a-Māui...

Një burrë kafshon 36 kanaçe pijesh në 1 minutë, fiton rekordin Guinness

Një burrë nga Republika Çeke tregoi nofullat e tij të fuqishme duke kafshuar 36 kanaçe pijesh në gjysmë në 1 minutë, duke fituar një...

Kinezja nuk e shet pronën, shteti ia ndërton autostradën rreth shtëpisë

Një qytet kinez ndërtoi një urë rreth një shtëpie të vogël pasi pronari ka refuzuar t’ia shesë shtetit për dekada. Pamjet e mediave lokale tregojnë...

Shahu më i vogël në botë

Një mikroskulptor nga Turqia e punoi tabllën dhe figurat më të vogla në botë. “Tablla” ka përmasa 0,89 me 0.89 centimetra. Nekati Korkmaz thotë se...

STUDENTI I UT-SË REALIZON NJË SHPIKJE MBRESËLËNËSE

Studenti i UT-së Adem Ameti realizon një shpikje mbresëlënëse – ndez makinën me përplasje të duarve Studenti i degës së mekatronikës i Fakultetit të Shkencave...

Franca mund të shesë pikturën “Mona Lisa” për të shpëtuar ekonominë nga kriza e coronavirusit, sugjeron një biznesmen i vendit

Franca duhet të shesë pikturën e famshme “Mona Lisa” për 50 miliardë euro, për të shpëtuar ekonominë nga kriza e coronavirusit, ka sugjeruar një...

Platforma e re e Facebook ju lejon të flisni në video me 50 njerëz

Facebook do të nxjerrë në treg një platformë konkurrente të Zoom që lejon deri në 50 njerëz të flasin në video. Platforma e quajtur Messenger...