30/09/2023
15.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Çfarë do të ndodhë nëse nuk gjendet një vaksinë për Kovid-19?

CNN

Dhe ndërsa vendet qëndrojnë të ngrira në karantinë dhe miliarda njerëz humbasin mjetet e tyre të jetesës, figurat publike tregojnë për një përparim që do të shënojë fundin e pandemisë me koronavirusin e ri: vaksinën.

Por ekziston një mundësi tjetër, më e keqe: të mos gjesh një vaksinë.

Në këtë përfundim, shpresa e publikut ngrihet vazhdimisht dhe më pas shterron, pasi zgjidhje të ndryshme të propozuara bien në pengesën e fundit.

Në vend që të fshijnë Kovid-19, shoqëritë mund të mësojnë të jetojnë me të. Qytetet ngadalë do të hapeshin dhe disa liri do të rivendoseshin, por vetëm nëse do të ndiqeshin rekomandimet e ekspertëve. Testimi dhe kërkimi fizik do të bëhen pjesë e jetës sonë në një afat të shkurtër, por në shumë vende, udhëzimet e papritura të izolimit mund të vijnë në dispozicion në çdo kohë. Mund të zhvillohen trajtime – por sëmundja mund të paraqitet për çdo vit dhe numri global i vdekjeve do të vazhdojë të rritet.

“Ka disa viruse që nuk kemi ende vaksina,” tha Dr. David Nabaro, profesor i shëndetit global në Imperial Kolegj në Londër, i cili gjithashtu është edhe i dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetit për Kovid-19.

“Ne nuk mund të bëjmë një supozim absolut se vaksina do të shfaqet, ose nëse e gjejmë, nëse do të kalojë të gjitha testet e efikasitetit dhe sigurisë.

“Është absolutisht thelbësore që të gjitha shoqëritë kudo të vendosen në një pozicion ku ata mund të mbrojnë veten kundër koronavirusit si një kërcënim i vazhdueshëm dhe të jenë në gjendje të vazhdojnë jetën shoqërore dhe aktivitetin ekonomik me virusin në mjedisin tonë”, tha Nabaro për CNN.

Shumica e ekspertëve mbeten të bindur se vaksina për Kovid-19 përfundimisht do të zhvillohet; pjesërisht sepse, ndryshe nga sëmundjet e mëparshme si HIV dhe malarja, koronavirusi nuk ka mutacion të shpejtë.

Të tjerë, duke përfshirë drejtorin e Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, Dr. Entoni Fauçi, thonë se kjo mund të ndodhë brenda një viti deri në 18 muaj. Të tjerë, siç është Kris Uiti, shefi kryesor mjekësor i Anglisë, i janë përkushtuar fundit të spektrit, duke thënë se një vit mund të jetë shumë herët.

Por edhe nëse zhvillohet një vaksinë, sjellja e saj në cilindo nga ato kornizat kohore do të ishte një rast që nuk është arritur kurrë më parë.

“Asnjëherë nuk kemi pasur një vaksinë brenda një viti ose 18 muajsh”, tha Dr. Piter Hotez, dekani i Shkollës Kombëtare të Mjekësisë Tropikale në Kolegjin Mjekësor Bajlor në Hjuston, për CNN. “Nuk do të thotë se është e pamundur, por do të jetë një arritje heroike.

“Ne kemi nevojë për një plan A dhe një plan B”, tha ai.

Në vitin 1984, Sekretarja e Shëndetit të SHBA-së Margaret Hekler tha në konferencë shtypi në Uashington se shkencëtarët kishin identifikuar me sukses virusin që më vonë u bë i njohur si HIV – dhe parashikuan që një vaksinë parandaluese do të ishte e gatshme për testim në dy vjet.

Gati katër dekada dhe 32 milion vdekjesh, bota është ende në pritje të një vaksine kundër HIV.

Kërkimi nuk mbaroi në vitet ’80.

Në 1997, Presidenti Bill Klinton sfidoi Shtetet e Bashkuara që të dilnin me një vaksinë brenda një dekade. Katërmbëdhjetë vjet më parë, shkencëtarët thanë se ishim rreth 10 vjet larg.

Vështirësitë në gjetjen e një vaksine filluan me vetë natyrën e HIV / AIDS.

“Gripi është në gjendje të ndryshojë nga një vit në tjetrin, kështu që një infeksion natyror ose imunizim një vit më parë nuk ju infekton vitin tjetër. HIV e bën këtë gjatë një infeksioni, “tha Pol Ofit, specialist i sëmundjes infektive që ishte pjesë e ekipit të vaksinave rotavirus.

“Ai vazhdon mutacionin tek ju, është sikur të infektoheni me mijëra tela të ndryshëm HIV”, tha Ofit për CNN. “(Dhe) ndërsa vazhdon mutacioni, kjo e shkatërron sistemin tuaj imunitar.”

Kovid-19 nuk është i tillë, kështu që ekspertët në përgjithësi janë më optimistë për gjetjen e një vaksine.

Por ka pasur sëmundje të tjera që i kanë ngatërruar shkencëtarët dhe trupin e njeriut. Një vaksinë efektive e etheve të dengos, e cila infekton deri në 400,000 njerëz në vit sipas OBSH-së, ka mërzitur mjekët për dekada të tëra. Në 2017, pas shumë përpjekjesh, u gjet diçka – por u zbulua se përkeqësoi simptomat e sëmundjes.

Në mënyrë të ngjashme, ka qenë shumë e vështirë të zhvillohen vaksina për rinoviruse dhe adenoviruse të zakonshme – të cilat, si koronaviruset, mund të shkaktojnë simptoma të ftohjes. Ekziston vetëm një vaksinë për të parandaluar dy lloje të adenovirusit dhe nuk është në dispozicion komercial.

“Ju keni shpresa të mëdha dhe pastaj shpresat tuaja shterojnë,” tha Nabaro, duke përshkruar procesin e ngadaltë dhe të dhimbshëm të zhvillimit të vaksinës. “Ne kemi të bëjmë me sisteme biologjike, nuk kemi të bëjmë me sisteme mekanike. Vërtetë varet nga mënyra se si reagon trupi”.

Njerëzit tashmë janë duke u testuar në Universitetin e Oksfordit në Angli për një vaksinë për koronavirusin të bërë nga një virus shimpanze dhe në Shtetet e Bashkuara për një vaksinë të ndryshme të prodhuar nga Modern.

Sidoqoftë, procesi i testimit – jo zhvillimi – shpesh pengon prodhimin e vaksinave, shton Hotez, i cili ka punuar për vaksinë për të mbrojtur veten nga SARS. “Pjesa e vështirë po ju tregon se mund ta provoni se funksionon dhe është e sigurt”.

Plani B

Nëse i njëjti fat ndodh edhe me vaksinë për Kovid-19, virusi mund të qëndrojë me ne për shumë vite. Por, përgjigja mjekësore ndaj HIV / AIDS ende siguron një kornizë për të jetuar me sëmundjen.

Një numër trajtimesh janë testuar gjithashtu për Kovid-19, por të gjitha këto teste janë në faza shumë të hershme. Studiuesit po shikojnë ilaçet eksperimentale kundër artritit reumatoid, ndërsa shqyrtojnë trajtimet e plazmës së gjakut. Hydroksilorikina, e shpallur si “ndryshuesi I mundshëm i lojërave” nga presidenti amerikan Donald Tramp, është zbuluar të jetë jo efektiv për shumë pacientë të sëmurë.

“Barnat që ata kanë zgjedhur janë kandidatët më të mirë,” thotë Kit Nil, profesor i epidemiologjisë në Universitetin e Notinghamit.

“Ne duhet të bëjmë prova të kontrolluara,” tha Neil, i cili po shqyrton teste të tilla për përfshirje në revistat mjekësore. “Unë i hedh poshtë punimet që po i shqyrtoj – vetëm me arsyetimin se nuk është bërë si duhet”.

Tani, ato teste të plota janë jashtë terrenit, dhe nëse ndonjë prej atyre ilaçeve funksionon për Kovid-19, shenjat duhet të shfaqen “për disa javë”, tha Neil. E para mund të ketë mbërritur tashmë; Administrata amerikane e ushqimit dhe ilaçeve i ka thënë CNN-it se është në bisedime për ta vënë remedevivirin në dispozicion të pacientëve pas shenjave pozitive se mund të shpejtojë shërimin nga koronavirusi.

Efektet e trajtimit të suksesshëm do të ndjeheshin gjerësisht; nëse ilaçi mund të zvogëlojë kohën mesatare të pacientit të kaluar në ICC edhe për disa ditë, ai do të çlirojë kapacitetin spitalor dhe prandaj mund të rrisë shumë gatishmërinë e qeverive për të hapur shoqëri.

Por sa efektiv është trajtimi do të varet nga cila pjesë funksionon – remediviri nuk furnizohet gjerësisht ndërkombëtarisht dhe rritja e prodhimit të tij do të shkaktonte probleme.

Dhe, në thelb, çdo trajtim nuk do të parandalojë infeksionet që ndodhin në shoqëri – që do të thotë se koronavirusi do të jetë më i lehtë për tu menaxhuar dhe pandemia do të zbehet, por sëmundja mund të jetë me ne për shumë vite.

Si duket jeta pa vaksinë?

Nëse nuk mund të prodhohet një vaksinë, jeta nuk do të mbetet siç është tani. Mundet thjesht të mos kthehet në normalitet shpejt.

“Përfundimi nuk do të ketë qëndrueshmëri ekonomike dhe mbase edhe politike,” tha Neil. “Kështu që ne kemi nevojë për gjëra të tjera për ta kontrolluar atë.”

Kjo do të thotë që ekspertët do t’i detyrojnë qeveritë të zbatojnë një mënyrë të re të vështirë për të jetuar dhe bashkëvepruar për të blerë kohën botërore në muaj, vite ose dekada, derisa Kovid-19 të eliminohet nga vaksina.

“Është absolutisht thelbësore të punosh për të qenë gati për Kovid,” tha Nabaro. Ai bëri thirrje për një “marrëveshje sociale” të re, në të cilën qytetarët në secilin vend, pasi të fillojnë jetën e tyre normale, marrin përgjegjësi personale për tu izoluar nëse shfaqin simptoma ose bien në kontakt me një rast të mundshëm.

Ekspertët parashikojnë gjithashtu një ndryshim të qëndrueshëm në qëndrimet ndaj telekomunikacionit, duke punuar nga shtëpia për të paktën disa ditë, duke u bërë një mënyrë standarde e jetës për punonjësit me jakë të bardhë. Kompanitë pritet të zhvillojnë sisteme të reja rotacioni në mënyrë që zyrat të mos mbushen kurrë në mënyrë të panevojshme.

Në një afat të shkurtër, Nabaro thotë se duhet të zbatohet një program i gjërë i testimit dhe i përcjelljes së kontakteve për të mundësuar që jeta të funksionojë me Kovid-19.

Këto sisteme mund të lejojnë që disa ndërveprime sociale të kthehen. “Nëse ka një transmetim minimal, me të vërtetë mund të jetë e mundur të hapen ngjarjet sportive” dhe tubime të tjera të mëdha, tha Hotez – por një veprim i tillë nuk do të ishte i përhershëm dhe do të vlerësohej në mënyrë të përsëritur nga qeveritë dhe organet e shëndetit publik.

Kjo do të thotë se Premier League, NFL dhe ngjarje të tjera masive mund të shkojnë përpara me oraret e tyre për sa kohë që sportistë testohen rregullisht dhe mirëpresin tifozët – ndoshta të ndarë në tribuna – përpara se të mbyllin shpejt stadiumet nëse kërcënimi rritet.

“Baret dhe pabet janë ndoshta të fundit në këtë listë sepse janë të mbushur me njerëz,” sugjeroi Neil. “Ata mund të rihapeshin si restorante, në një distancë sociale.” Disa vende evropiane kanë sinjalizuar se do të fillojnë të lejojnë restorantet t’u shërbejnë klientëve me një kapacitet të zvogëluar.

Kufizimet ka të ngjarë të kthehen gjatë dimrit, ku Hotez sugjeron se piku i Kovid-19 mund të shfaqet çdo dimër derisa të gjendet një vaksinë.

Edhe karantina, shumica e të cilave është në proces të zbërthimit gradual, mund të rikthehet në çdo kohë. “Kohë pas kohe do të ketë epidemi, lëvizja do të jetë e kufizuar – dhe kjo mund të vlejë për pjesë të një vendi, ose madje mund të jetë për të gjithë vendin,” tha Nabaro.

Sa më shumë kohë kalon, aq më shumë imponohet perspektiva e debatuar ashpër mbi imunitetin e turmës – e cila arrihet kur shumica e një popullate të caktuar, rreth 70% deri 90%, bëhet imun ndaj një sëmundje infektive.

“Kjo e bën përhapjen e virusit në një masë të caktuarë,” tha Ofit, “edhe pse imuniteti i popullatës i shkaktuar nga një infeksion natyror, nuk është mënyra më e mirë për të siguruar imunitet ndaj popullatës. Mënyra më e mirë është një vaksinë.”

Fruthi është një “shembull i përsosur”, thotë Ofit, “përpara se vaksinat të përhapeshin,” çdo vit 2 deri në 3 milionë njerëz infektoheshin nga fruthi dhe kjo do të jetë e vërtetë edhe këtu “. Me fjalë të tjera, numri i të vdekurve dhe vuajtjet nga Kovid-19 do të ishte i lartë, edhe nëse një pjesë e madhe e popullsisë nuk është e ndjeshme.

Të gjitha këto parashikime qetësohen nga besimi i përgjithshëm se një vaksinë përfundimisht do të zhvillohet.

“Unë mendoj se do të ketë një vaksinë – ka shumë para, ka shumë interes dhe qëllimi është i qartë,” tha Ofit.

Por nëse epidemitë e mëparshme kanë vërtetuar ndonjë gjë, është se gjuetia e vaksinave është e paparashikueshme.

“Unë mendoj se asnjë vaksinë nuk është zhvilluar shpejt,” paralajmëroi Ofit. “Do të isha i befasuar nëse do të kishim diçka në 18 muaj.”

Të fundit