04/10/2023
16.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Coronavirus – qytetet italiane mbyllin shkollat dhe bizneset, Koreja e Jugut shpall gjendje alarmante

Disa qytete italiane kanë ndërmarrë masa urgjente për të ndaluar përhapjen e virusit pas vdekjes së dy personave dhe më shumë se 100 infeksioneve. Venecia ka hequr dorë nga festimet e saj për shkak të shpërthimit.

Qeveria italiane të shtunën tha se po konsideronte “masa të jashtëzakonshme” për të luftuar coronavirusin pas vdekjes së dy shtetasve.
Përhapja ka shkaktuar gjithashtu që autoritetet italiane të vendosin disa qytete në mbyllje mes një rritje të madhe të numrit të rasteve, si dhe dy vdekjeve të raportuara të premten dhe të shtunën, transmeton Telegrafi.

Guvernatori i rajonit të Lombardisë Attilio Fontana tha të dielën se zona e tij tani ka 89 raste të konfirmuara, duke e çuar në përgjithësi vendin në më shumë se 100.

Kryeministri Giuseppe Conte shprehu shqetësimin e tij për të dy që ndërruan jetë dhe tha se ai kishte thirrur një takim urgjent, pasi më shumë se 50,000 njerëz nga rreth një duzinë qytete në dy rajone veriore u kërkuan të qëndronin në shtëpi nga autoritetet.

Rritja e rasteve gjithashtu bëri që autoritetet rajonale të urdhëronin mbylljen e shkollave, bizneseve dhe restoranteve në Veneto dhe Lombardi, si dhe anulimin e shërbimeve fetare deri në njoftimin e mëtejshëm.

Kryeministri njoftoi të shtunën në mbrëmje se Ministria e Sporteve po pezullonte të gjitha ngjarjet sportive të dielën, përfshirë tre ndeshje futbolli në Serie A të planifikuara për të dielën.

Koreja e Jugut shpall ‘alarmin e kuq’
Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in të dielën ngriti nivelin e tij të alarmit në nivelin më të lartë mbi shpërthimin e coronavirusit. Moon tha se vendimi nënkuptonte që qeveria të forcojë reagimin e saj të përgjithshëm emergjent.

Moon tha se autoritetet duhet të marrin masa “të papara, të fuqishme” për të përmirësuar coronavirusin, sipas agjensisë së lajmeve të Koresë së Jugut Yonhap.

Njoftimi vjen pasi vendi raportoi tre vdekje të tjera nga coronavirusi dhe 123 raste të reja të dielën, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 556, pasi ishte dyfishuar nga e premtja në të shtunën.

Rusia mohon përhapjen e dezinformatave

Rusia, ndërkohë, mohoi të gjitha pretendimet se po përhap informacion të rremë në mediat sociale se SHBA-të filluan shpërthimin e coronavirusit.

Zyrtarët amerikanë thanë që mijëra profile në Facebook, Instagram dhe Twitter po përhapnin teori të tilla.

“Kjo është një histori e rremë me qëllim”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Maria Zakharova për agjencinë e lajmeve Rus Tass. /Telegrafi/

Të fundit