Covid19, Taravari: Në Gostivar vetëm 143 të testuar, 3 mjekë kanë rezultuar pozitiv - Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Covid19, Taravari: Në Gostivar vetëm 143 të testuar, 3 mjekë kanë rezultuar pozitiv

Gjatë ditës u raportua se në spitalin e Gostivarit ka gjithsej tetë persona mjekësor të cilët janë infektuar me Covid-19. Në një prononcim për gazetën KOHA, kreu i Komunës së Gostivarit Arben Taravari ka mohur këtë numër. Ai thotë se nuk janë tetë, po tre punonjës mjekësor të infektuar.

Ai i bënë apel shtabit qendror të krizës dhe Qevrisë që të rritet numri i qytetarëve të testuar për Covid19, pasi që sipas statistikave të derirtanishme në Gostivar numri i të tetsuarve është tepër i vogël. “Rekomandimi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë është që të bëhen sa më shumë teste. Gjithsej në Gostivar nga Instituti i Shëndetit publik janë bërë 143 testim, që për komunën e Gostivarit është numër shumë i vogël. Unë kam apelu që numri i testeve të rritet dhe këtë kaos, Qeveria dhe Shtabi i krizës ta sjell në kontroll”, theksoi Taravari. (koha.mk)

Related posts

Në pritje të hapit të Ivanovit për “27 prillin”

Televizioni Koha

Humb jetën 31 vjeçari nga Dibra në një aksident në Gjermani

Televizioni Koha

Zaev: Hyjmë në fazë kritike në luftën kundër coronavirusit

Televizioni Koha

Leave a Comment