Derkoski: S’do të nënshkruaj Listë Zgjedhore pa kaluar procedurën e plotë - Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Derkoski: S’do të nënshkruaj Listë Zgjedhore pa kaluar procedurën e plotë

Kreu i Komisionit Shtetëror i Zgjedhjeve, Oliver Derkoski, sot në një intervistë të tij për ‘Utrinski brifing’ deklaroi se nëse tentohet që t’i imponohet vendimi për organizim të shpejtë të zgjedhjeve, ai nuk do të pranojë një gjë të tillë.

Sipas tij, një vendim i tillë do të ishte i paligjshëm dhe se KSHZ-së i duhen 45-50 ditë për t’u përgatitur për zgjedhje, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Po i dëgjoj politikanët dhe ata me siguri nuk e njohin teknologjinë e përpunimit të Listës Zgjedhje dhe po japin deklarata”, thotë Derkoski.

Ai shtoi se po i kupton ankesat dhe motivet e politikanëve por e gjithë procedura duhet të jetë ligjore.

“Lista Zgjedhore që nuk ka kaluar gjithë procedurën, s’do të jetë i vërtetuar nga zgjedhësit, unë nuk do të nënshkruaj”, tha Derkoski./Telegrafi/

Related posts

6 viktima dhe 37 raste të reja në Maqedonin e Veriut

Televizioni Koha

Kasami: Do të investojmë shum projekte në Malin Sharr, do ta regullojmë edhe teleferikun për tek Kodra e Diellit

Televizioni Koha

Ninxha: “27 prilli” do të ndodhte në dhjetor, nëse KSHZ vendoste në favor të opozitës

Televizioni Koha

Leave a Comment