Dezinfektuesi që zhduk koronavirusin nga sipërfaqet në 90 sekonda – Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Dezinfektuesi që zhduk koronavirusin nga sipërfaqet në 90 sekonda

Miliona australianë do të kenë akses së shpejti në një spraj (dezinfektues) që vr et Covid-19 nga sipërfaqet në vetëm 90 sekonda.

ViroCLEAR – një dezinfektues i bërë në Australi i miratuar nga autoritetet – do të vihet në dispozicion për spitalet, shkollat, universitetet, pubet dhe restorantet nga e mërkura, raporton DailyMail.

 

Produkti, i cili u zhvillua nga BioInnovate, kërkon më pak se dy minuta për të vr arë virusin nga sipërfaqet si tavolina, dorezat apo dhe sipërfaqet e tjera.

Covid-19 mund të jetojë në plastikë deri në 72 orë, në karton deri në 24 orë dhe sipërfaqe çeliku deri në dy ditë.

Në fund të muajit Australianët e zakonshëm do të jenë në gjendje të përdorin dezinfektuesin në shtëpitë e tyre.

ViroCLEAR gjithashtu do të shpërndahet për përdoruesit e transportit publik më vonë gjatë vitit.

BioInnovate pret që produkti të eksportohet në Shtetet e Bashkuara, Azi dhe Evropë deri në mes të vitit 2022. /Gazeta SHQIP

Related posts

Presidenti turk Erdogan sot për vizitë në Shqipërinë

Televizioni Koha

GULF OIL APELON TE TË GJITHË QYTETARËT TË RESPEKTOJNË MASAT PËR PREVENTIVË DHE MBROJTJE NGA KORONAVIRUSI

Televizioni Koha

Ekipi i OBSH-së për hetim të prejardhjes së pandemisë e përfundoi misionin në Kinë

Televizioni Koha

Leave a Comment