Dorëheqja e Thaçit, Vjosa Osmani gruaja e dytë që merr drejtimin e Kosovës - Tv Koha
Lajmi i Ditës Rajon

Dorëheqja e Thaçit, Vjosa Osmani gruaja e dytë që merr drejtimin e Kosovës

Pas dorëheqjes së Presidentit Hashim Thaçi, detyrën e tij si kreu i Shtetit të Kosovës e merr kryeparlamentarja Vjosa Osmani.

Osmani do të jetë përkohësisht Presidente e Republikës së Kosovës, sipas parshikimeve që bën Kushtetuta. Në të thuhet se në rast se vendi i Presidentit është vakant, atëherë detyra i kalon kreut të Parlamentit, njëjtë si në Shqipëri.

Vjosa Osmani do të jetë gruaja e dytë në Republikën e Kosovës që mbaj këtë post. Para saj ka qenë Presidente edhe Atifete Jahjaga.

Related posts

Muhamed Zeqiri së bashku me gruan dhe vajzën tremuajshe pozitiv

Televizioni Koha

Menaxhimi i financave nga shqiptarët/ Bela: Hap pozitiv por me përgjegjësi, presim bashkëpunim më të thellë me odat

Televizioni Koha

Ekspertiza në rastin Dehari, GLPS kërkon që të hetohen të gjithë zyrtarët shtetëror përfshirë prokurorët, policët dhe mjekët ligjorë

Televizioni Koha

Leave a Comment