Dr. Arsenkov: Dy nga të lënduarit në Rramanli në gjendje të rëndë shëndetësore, gruaja shtatzënë me shkallë të dytë të djegieve në klinikën “Shën Naumi i Ohrit” – Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Dr. Arsenkov: Dy nga të lënduarit në Rramanli në gjendje të rëndë shëndetësore, gruaja shtatzënë me shkallë të dytë të djegieve në klinikën “Shën Naumi i Ohrit”

– Dy të lënduarit në shpërthimin e djeshëm të bombolës së gazit në fshatin Rramanli të Kumanovës, mes të cilëve një paciente e moshës 31 vjeçare me 80 për qind të plagëve nga djegia nëpër trup dhe një vajzë dhjetë vjeçare me 70 për qind të djegies nëpër trup janë në gjendje të rëndë shëndetësore dhe janë në ventilim mekanik të Klinikës universitare “Shën Naumi i Ohrit” në Shkup. Në klinikë është hospitalizuar edhe një paciente e lënduar e moshës 28 vjeçare me 25 për qind të djegieve në sipërfaqen e trupit e cila është shtatzënë në muajin e shtatë, deklaroi sot drejtori i kësaj Klinike, dr.Luben Arsenkov.

Theksoi se për vajzën dhjetë vjeçare për të cilën dje vlerësimet ishin se është me përqindje më të vogël të djegieve, por pas përpunimit adekuat në sallën e operimit është evidentuar sipërfaqe e djegies në trup prej 70 për qind.

Duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve nëse përveç djegieve kanë edhe dëmtime në organet vitale, ai tha se pacientja e moshës 31 vjeçare ka plagë djegie në organet e frymëmarrjes, por djegiet nuk janë vetëm përfshirje e lëkurës së trupit.MIA. fb/

Изјава на директорот на ЈЗУ Универзитетска клиника за хирушки болести “Св.Наум Охридски”, Арсенков за состојбата на повредените во Романовце

Geplaatst door MИА.mk op Maandag 24 februari 2020

Related posts

Maqedoni: Komisioni për sëmundje infektive nuk e ndërpret mësimin për shkak të gripit

Televizioni Koha

Në Kumanovë 64 të prekur nga gripi

Televizioni Koha

Anketë: Pjesa më e madhe e sllovenëve vlerësojnë se po përmirësohet situata me epideminë

Televizioni Koha

Leave a Comment