Filipçe jep detaje rreth testimit të pacientes që humbi jetën nga coronavirusi – Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Filipçe jep detaje rreth testimit të pacientes që humbi jetën nga coronavirusi

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot në konferencën e dytë sqaroi situatën në lidhje me viktimën e parë të coronavirusit në vendin tonë, ku viktimë ishte një grua 57 vjeçare nga Kumanova.

“Më 16 mars kontrolli i parë dhe nuk ka pasur simptoma të virusit. Pacientja ka deklaruar se nuk ka udhëtuar jashtë vendit.

Ditën e ardhshme ka ardhur me pak temperaturë së bashku me djalin e tij.

Më 17 dhe 18 mars pacientët kanë marrë terapi, mirëpo nuk kanë pasur kollitje. Më 19 mars gjendja e tyre ka qenë më e rëndë, ku të dyve u janë marrë mostrat për virus, por kanë qenë me rezultate negative.

Më 20 mars nënës i përsëritet testi, sipas rekomandimeve të OBSH-së nëse ka simptoma.

Më 21 përsëri iu është keqësuar gjendja shëndetësore që ka sjell deri tek humbja e jetës së pacientes. Pas vdekjes së pacientes iu është bërë testi për coronavirus, me çka ka dalë pozitivë”, deklaroi Filipçe./Telegrafi/

Related posts

Për shkak të reshjeve, është e mundshme derdhja e disa lumenjve më të vegjël dhe dalja e ujit në mjediset urbane

Televizioni Koha

Alfa: Sheqerinska ka refuzuar postin e ambasadores në SHBA, a po përgatitet për kryeparlamentare?!

Televizioni Koha

Deri dje janë regjistruar 1.132.484 persona në Maqedoni

Televizioni Koha

Leave a Comment