09/12/2023
2.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Forcat izraelite bombarduan shtëpinë e liderit të Hamasit

Forcat izraelite të mbrojtjes (IDF) njoftuan se sulmuan shtëpinë e Ismail Haniyeh, i cili konsiderohet lider i Hamasit, me një sulm ajror, raporton BBC. Sipas IDF, shtëpia shërbeu si bazë për terroristët. Detajet e sulmit janë ende në dritë.

Haniyeh aktualisht jeton në Katar dhe në vitin 2006 shërbeu si kryeministër i Palestinës. Aktualisht ai drejton byronë politike të Hamasit.

Meqë ra fjala, pas një takimi me presidentin e Kinës Xi Jinping, presidenti amerikan Joe Biden thotë se ka “disa shpresa” që pengjet, të cilët u kapën nga Hamasi gjatë sulmit të 7 tetorit, do të lirohen, raporton Euronews. Biden përshëndeti përpjekjet e Katarit si ndërmjetës ndërkombëtar midis Hamasit dhe Izraelit.

Forcat izraelite u tërhoqën nga spitali më i madh i Gazës, Al-Shifa, pasi hynë në të dje me tanke, duke pretenduar se ishte një bazë e Hamasit. IDF publikoi një video që tregon armët që gjetën në spital. Megjithatë, aktualisht nuk ka asnjë gazetar me qasje në spital, gjegjësisht ky informacion për momentin nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur.

Në të njëjtën kohë, shiu i dendur vazhdon në Khan Younis, i cili paraqet një problem serioz për tendat e përkohshme në të cilat jetojnë një numër i madh i personave të zhvendosur brenda vendit. Shumica e njerëzve flenë në tokë, dhe moti po bëhet më i ftohtë, gjë që është një sfidë shtesë për njerëzit e zhvendosur, të cilët flenë jashtë.

Sipas agjencive palestineze të lajmeve, ka pasur edhe një sulm ajror në mbrëmje që vrau 50 civilë. IDF nuk ka komentuar mbi sulmin, dhe BBC nuk mund të konfirmojë raportet.

Për më tepër, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë që bën thirrje për një “pauzë humanitare” të menjëhershme në Gaza dhe lirimin e të gjithë pengjeve. Të gjithë anëtarët votuan në favor të rezolutës, përveç Shteteve të Bashkuara, Rusisë dhe Mbretërisë së Bashkuar abstenuan.

Të fundit