29/11/2023
4.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Franca mobilizon 7,000 trupa pas sulmit me thikë në shkollë

Franca do të mobilizojë deri në 7,000 ushtarë për të rritur sigurinë në të gjithë vendin pasi një mësues u ther për vdekje dhe tre persona të tjerë u lënduan në një sulm në shkollë nga një ish-student, tha të shtunën zyra e presidentit.

Autoritetet kundër terrorizmit po hetojnë therjen me thikë dhe sulmuesi i dyshuar dhe disa të tjerë janë në paraburgim. I dyshuari është një çeçen, i cili kishte ndjekur shkollën dhe kishte qenë nën vëzhgim nga shërbimet e inteligjencës për radikalizëm, raportoi AP.

Qeveria ngriti nivelin e alarmit për kërcënim kombëtar dhe presidenti Emmanuel Macron urdhëroi që 7,000 ushtarë të mobilizoheshin nga e hëna përreth Francës.

Nuk dihen motivet e sulmit. Sulmuesi kishte thirrur “Allahu Akbar” gjatë sulmit.

Të fundit