Gjermania pritet të zgjasë izolimin deri në… - Tv Koha
Rajon

Gjermania pritet të zgjasë izolimin deri në…

Kancelarja gjermane Angela Merkel takohet sot me 16 kryeministrat e landeve për të diskutuar për masat e reja.

Por, sikurse citojnë mediat gjermane, në bazë të një drafti që është zbuluar nga dje, do të ketë lehtësira të vogla, por izolimi do të zgjatet deri më 28 mars.

 

Luleshitësit, dyqanet e librave dhe kopshtarisë do të jenë në gjendje të rihapen, ndërsa bizneset e tjera do të mund të rihapen vetëm në zona ku incidenca është 35.

Raportimi vjen nga media prestigjioze “Bild” që thekson se disa kufizime do të zbuten, ashtu siç ka paralajmëruar ministri i Ekonomisë, Peter Altmaier, i cili ka folur për “rihapje të përgjegjshme”.

Vendimi zyrtar do të merret pas mbledhjes të së mërkurës mes qeverisë federale dhe liderëve rajonalë.

Related posts

Edhe dy raste të reja të konfirmuara me coronavirus – shkon në pesë numri i të prekurve në Kosovë

Televizioni Koha

I madhi Ismail Kadare – fitues i “Prozart” 2020 në festivalin “Pro-ZA Ballkan”

Televizioni Koha

Një person i dyshimtë i rrinte pranë shtëpisë me makinë, policia e kap të armatosur

Televizioni Koha

Leave a Comment