01/10/2023
15.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Grupi i pavarur i deputetëve: Vërejtjet tona janë në interes të qytetarëve dhe integrimeve evropiane

Grupi i pavarur i deputetëve të OBRM-PDUKM-së dhe ‘Koalicioni për Maqedoni më të mirë’, thotë se në propozimin e vërejtjeve për Ligjin për Prokurori Publike janë interesat e qytetarëve dhe ndihmë të procesit integrues të vendit.

“Për shkak të interesimit të madh të opinionit për Ligjin për Prokurori Publike dhe të qëndrimit të Grupit të pavarur të deputetëve, duhet të sqarojmë procesin qytetarëve. Para një viti, kur tema nisi të bëhet aktuale, qëndrimi ynë ishte pajtueshmëria e gjithë aktorëve politike dhe arritja e konsensusit. Këtë periudhë ne kishim bisedime intensive dhe konsultime edhe me ekspertë të huaj edhe të brendshëm”, shprehen nga Grupi i pavarur i deputetëve, përcjell Telegrafi Maqedoni.
Ata shtojnë se për interesin e qytetarëve dhe integrimeve në BE kanë vendosur që të formojnë qëndrim dhe vërejtje për ligji në mënyrë që të përmirësohet.

“Bëmë apel për debat publik dhe morëm pjesë në bisedime intensive”, shprehen nga nga ky grup.

sipas tyre, ata janë angazhuar për ndalimin e revanshizmit politik dhe nisjes së drejtësisë në vend.

“Ne arritëm që Prokurori Publik të zgjidhet në mënyrë transparente. Dhamë afat përfundimtar dhe procedurë për shkatërrimin e materiale përgjuese dhe mundësuam si opozitarë të luftojmë të mos ketë dëshmi ilegale”, thonë nga Grupi i pavarur./Telegrafi/

Të fundit