01/12/2023
13.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Izraeli njofton evakuimin e qytetarëve që jetojnë dy kilometra nga kufiri me Libanin

Forcat izraelite të mbrojtjes njoftuan se do të evakuojnë të gjithë qytetarët izraelitë që jetojnë brenda dy kilometrave nga kufiri me Libanin, shkruan Guardian. Bëhet fjalë për evakuimin e 28 banesave.

Ky njoftim vjen pas tensionit mes Izraelit dhe Libanit të shkaktuar nga sulmi terrorist nga Hamasi. Pas një sulmi me raketa në Izrael nga organizata paraushtarake libaneze Hezbollah, Izraeli sulmoi Libanin me një dron. Të dyja palët tregojnë se ka viktima.

Gazetarët e BBC raportojnë se dje ishin dëshmitarë të një shkëmbimi zjarri që zgjati për një orë mes dy palëve. Përveç kësaj, ata panë edhe fshatra që janë pothuajse plotësisht bosh. Situata është ende në zhvillim.

Situata në Gaza mbetet e rëndë. Izraeli e ka ende të bllokuar energjinë elektrike në Gaza dhe që nga dje ndaloi bllokimin e ujit nën presionin e Shteteve të Bashkuara, raporton CNN.

Bota pa një perspektivë në terren të situatës në Gaza nga dokumentari 25-vjeçar Bisan Ovda, i cili ka punuar me Kombet e Bashkuara për të drejtat e grave dhe Bashkimin Evropian për ndryshimet klimatike. Ajo poston rregullisht lajme në profilin e saj të njohur në Instagram, dhe kjo është raportuar nga BBC.

Këtu ai ka postuar një video ku pi ujë nga një shishe dhe deklaron se është pika e parë e pastër e ujit që ka pirë prej disa ditësh. Në videon e saj më të shikuar, ajo shpjegon se kishte bombardime të “shtigjeve të sigurta” të shënuara përmes të cilave palestinezëve iu tha të lëviznin nga veriu në Gazën jugore pas kërkesës së Izraelit për evakuim.

“Ishte një mashtrim.” Ata synuan ambulancat, makinat dhe autobusët. Më shumë se 150 njerëz u vranë, siç kam dëgjuar deri tani nga gazetarë të tjerë. Ata po luajnë me ne, na thanë se është rrugë e sigurt. Nuk mund ta imagjinoj që kjo është e vërtetë. Po humbas mendjen, po humbas jetën. Ju lutemi bëni diçka”, thotë Ovda mes lotësh në një video prekëse të regjistruar jashtë spitalit.

Në videon e fundit ajo ka bërë të ditur se janë urdhëruar të evakuohen edhe spitalet. Mjekët në Gaza thonë se spitalet janë të mbipopulluara dhe nuk kanë asgjë për t’u dhënë pacientëve të rinj si ilaç, raporton BBC.

“Unë shoh njerëz që mblidhen rreth çezmave të ujit. Vetëm spitalet kanë energji elektrike, por ato varen nga nafta për energjinë, e cila është konsumuar dhe nuk ka ardhur asnjë naftë e re që nga fillimi i konfliktit. Në një ditë ne përdorim aq shumë ilaçe sa zakonisht përdorim në një muaj të tërë. Çdo pesë minuta ka një ambulancë të re me pacientë me lëndime shumë të komplikuara”, thotë mjeku britaniko-palestinez Gasan Abu-Sita nga spitali Al-Shifa.

Të fundit