Ja cilat janë 20 klubet më të pasura të vitit 2020 – Tv Koha
Lajmi i Ditës Sport

Ja cilat janë 20 klubet më të pasura të vitit 2020

Barcelona është klubi më i pasur i vitit 2020.

Skuadra katalunase ka tejkaluar Real Madridi për tu bërë klubi më i pasur në botë.

Kampionët spanjoll kanë rritur të ardhurat në 840 milionë Euro vitin e kaluar, një shifër rekord për çdo skuadër dhe 10% më shumë sesa rivalët e Realit.

Mancheste United mbetet klubi anglez më i pasur edhe në vitin 2020 ndërsa klub i parë italian në këtë renditje është Juventusi (459.7 milionë euro), i cili hyn në “top 10”, pas vendit të 11-të vitin e kaluar.

Ja lista e 20 klubeve më të shtrenjta në botë:

Barcelona – (741.1 milionë funde)
Real Madrid – (667.5 milionë funde)
Manchester United – (621.7 milionë funde)
Bayern Munich – (581.8 milionë funde)
PSG – (560.5 milionë funde)
Manchester City – (538.2 milionë funde)
Liverpool – (533 milionë funde)
Tottenham – (459.3 milionë funde)
Chelsea – (452.2 milione funde)
Juventus – (405.2 milionë funde)
Arsenal – (392.7 milionë funde)
Borussia Dortmund – (332.4 milionë funde)
Atletico Madrid – (324 milionë funde)
Inter Milan – (321.3 milionë funde)
Schalke 04 – (286.3 milionë funde)
AS Roma – (203.6 milionë funde)
Lyon – (194.6 milionë funde)
West Ham – (190.7 milionë funde)
Everton – (187.7 milionë funde)
Napoli – (182.8 milionë funde).

Interesant është fakti se për të katër klubet italiane në këtë renditje, të ardhurat e stadiumit përbëjnë vetëm 14 për qind të totalit, një aspekt mbi të cilin duhet të përmirësohet Serie A, në mënyrë që të aspirojë një nivel më elitar.

Related posts

Stoltenbergu për MIA-n: Anëtarësimi në NATO do të thotë se sulmi potencial ndaj Maqedonisë së Veriut do të nxisë reagim nga gjithë Aleanca

Televizioni Koha

Ecolog International dhuron tablet edhe për nxënësit e Malësisë së Sharrit | VIDEO

Televizioni Koha

Gjendja me COVID-19 në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe në botë 24.4.2020

Televizioni Koha

Leave a Comment