04/12/2023
1.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Kandidatët për kryetar shteti filluan fushatën, kërkojnë votat e qytetarëve duke ju premtuar ndryshime

Kandidatët për kryetar shteti në Maqedoninë e Veriut gjatë ditës së djeshme kanë filluar fushatën për zgjedhjet presidenciale, të cilat do të mbahen më 21 prill, ndërsa raundi i dytë eventual është paraparë për më 5 maj.

Telegrafi Maqedoni ju sjell të përmbledhura aktivitetet e Blerim Rekës, Stevo Pendarovskit dhe Gordana Siljanovskës, të cilët dje dërguan mesazhe dhe premtime për qytetarët.

Kandidati i opozitës shqiptare Blerim Reka, mbrëmë në sheshin “Skënderbeu” në Shkup mbajti konventën promovuese, ku edhe njoftoi për aktivitetet e tij gjatë fushatës.

Ai tha se vota duhet të jepet kundër nepotizmit korrupsionit dhe padrejtësive.

“Këtu në Shkup lidhim besën për republikën e të gjithëve, për sundimin e ligjit, kundër shtetit të kapur që zbrazi çerekun e popullsisë. Duhet votuar kundër korrupsionit, nepotizmit dhe drejtësisë selektive. Vota juaj është e shenjtë, s’mund të të blihet. Vota juaj për mua do të bëj Maqedoninë e Veriut euroatlanitike”, tha mes tjerash Reka.

Ndërsa kandidatja e opozitës maqedonase Gordana Siljanovska, dje fushatën e ka filluar në qytetin e saj të lindjes Ohër. Ajo tha se është kandidate mbipartiake dhe se do të punojë për të gjithë qytetarët.

“Ka gjëra në jetë për të cilat ia vlen të luftosh. Kjo është koha, kjo është beteja e brezit tonë, beteja që njerëzit e guximshëm do ta kujtojnë. Kjo është lufta për të ardhmen e Maqedonisë. Këto nuk janë vetëm zgjedhje lokale dhe presidenciale. Këto janë zgjedhjet për të cilat vendoset e ardhmja e Maqedonisë, e ardhmja e familjeve tuaja. Ky është një shans për të korrigjuar të gjitha padrejtësitë e kryera në atdhe”, tha mes tjerash Siljanovska.

Kandidati i përbashkët i partive në pushtet, Stevo Pendarovski, dje fushatën e ka nisur në Pllasnicë, Makedonski Brod, Dollnen, Llazhan, Krivogashtan dhe Krushevë. Ai kërkoi nga qytetarët votat e tyre, pasi siç tha, do ta nxjerr Maqedoninë nga errësira.

“Më 21 prill dhe 5 maj, do të ketë referendum për gjithë atë që e bëri kjo strukturë politike, për të vendosur Maqedoninë në hartën evropiane. Prandaj, nuk do të votoni për Stevo Pendarovskin, por do të votoni për këtë politikë që e nxori Maqedoninë nga fundi”, tha mes tjerash Pendarovski.

Ndryshe, gjatë ditës së sotme Stevo Pendarovski do të qëndrojë në Sopishte dhe Studeniçan, Gordana Siljanovska do të takojë qytetarët në Dibër, Strugë dhe Resnjë, ndërsa Blerim Reka sot nuk do të ketë aktivitete të fushatës./Telegrafi/

Të fundit