Karaxhovski: E mundshme është rritja e numrit të të infektuarve, por sistemi tashmë është ndërtuar – Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Karaxhovski: E mundshme është rritja e numrit të të infektuarve, por sistemi tashmë është ndërtuar

Kreu i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zharko Karaxhovski thotë se mund të ketë rritje të numrit të rasteve me coronavirus gjatë periudhës së ardhshme, por sistemi është ndërtuar dhe se shteti mund të menaxhojë edhe në situata të tilla.

“Askush nuk mund të thotë se çfarë do të ndodhë gjatë dy, tre muajve, por e gjithë bota thotë fuqia e virusit dobësohet. Personalisht nuk pres rritje të numrit deri në atë masë që nuk mund ta mbajmë nën kontroll. Ne kur kishim 100 raste në ditë e kishim situatën në kontroll, për shkak se kemi 1.000 shtretër”, tha Karaxhovski, njofton Telegrafi Maqedoni.

Ai tha se tashmë është ndërtuar sistemi dhe se kur ke sistem të ndërtuar mund të menaxhosh më mirë situatën e ardhshme.

Karaxhovski thotë se në 14 ditët e fundit kemi 24 raste në ditë dhe se në mënyrë drastike është zvogëluar numri i rasteve të vdekjes me vetëm 1.1 rast në ditë./Telegrafi/

Related posts

Bërnabiq: Shtetasit e Maqedonisë së Veriut nga 1 qershori mund të hyjnë në Serbi pa detyrimin për test negativ për Kovid-19

Televizioni Koha

Filipçe: Protokollet për trajtimin e Covid-19 u miratuan vitin e kaluar dhe u rishikuan në mars

Televizioni Koha

Kush është Driton Ibishi, kryetari i sapozgjedhur i degës së PDSH-së në Tetovë?

Televizioni Koha

Leave a Comment