01/12/2023
13.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Kërkojnë VETO për Maqedoninë në BE për shkak të sekretarit të rrahur të klubit “Boris Treti”

Insistoj në ndalimin e proceseve për fillimin e negociatave për anëtarësim ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian, ka shkruar në Facebook eurodeputeti i VMRO-së bullgare, Angel Djambaski dhe ka publikuar një foto të letrës që i ka dërguar Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula. von der Laen, duke shtuar se i ka dërguar sinjale Komisionit Evropian, Parlamentit Evropian dhe Gjykatës së Drejtësisë.
Dzambaski e përshkruan sulmin si “një tentativë vrasjeje, e motivuar vetëm nga urrejtja etnike ndaj bullgarëve në Maqedoni, që padyshim është një sulm ndaj një bullgari maqedonas në Ohër, sepse ai është bullgar. thotë Xhambaski në statusin e tij

“Bashkimi Evropian ushtroi presion të madh ndaj Bullgarisë për të lejuar Maqedoninë e Veriut të pareformuar të negociojë për anëtarësim në Bashkim. Ata na folën për vlerat evropiane, madje presidenti Macron bëri propozimin e tij dhe Bullgaria ra dakord. Këtu është rezultati. Gjysmë viti më vonë, një bullgar nga Maqedonia ndodhet në spital pas një tentativë vrasjeje. Për këtë arsye unë insistoj në një reagim të menjëhershëm nga institucionet evropiane. A duhet vrarë dikush për të mbajtur një qëndrim adekuat nga ana e Bashkimit Evropian kundër shkeljes sistematike të të drejtave të njeriut?! Dhe të mos harrojmë! Për këtë sulm janë drejtpërdrejt përgjegjës autorët dhe nxitësit e tyre nga propaganda serbo-bolshevike në Shkup. Por fajin indirekt e kanë tradhtarët kombëtarë nga “Koalicioni Macron” në Sofje.
Kërkesë për veton e Maqedonisë ka edhe nga klubi “Atdhetari, Atdheu dhe Dituria”, i cili mori pjesë në protestën e sotme. deklaroi përfaqësuesi i tyre

“Ky është një tjetër rast i tillë pasi ka pasur një sulm me armë në një klub bullgar,” kujton ai. Vladimiri konsideron se duhet të ketë reagim zyrtar të institucioneve evropiane “për të thënë se integrimi i RSM nuk mund të vazhdojë derisa të zgjidhen problemet” nga autoritetet maqedonase.

Përveç reagimeve të mprehta të politikanëve bullgarë, MPJ-ja bullgare i dërgoi një notë proteste edhe ambasadores së Maqedonisë së Veriut në Bullgari, Agnesa Rusi Popovska.

Të fundit