Kina dhe ShBA-ja duhet të bashkohen kundër COVID-19 – Tv Koha
Botë Lajmi i Ditës

Kina dhe ShBA-ja duhet të bashkohen kundër COVID-19

Në gjendjen e tanishme, Kina dhe ShBA-ja duhet të bashkohen për të luftuar epideminë,” vuri në dukje Xi Jinping në një bisedë telefonike me presidentin amerikan Donald Trump të premten.

Kjo bisedë telefonike është bërë në dy sfonde: ShBA-ja po përballon gjendjen serioze epidemike, ndërsa disa politikanë amerikanë e kanë politizuar parandalimin dhe kontrollin e epidemisë, duke përbaltur Kinën, gjë që ka dëmtuar përpjekjet e bashkëpunimit Kinë-ShBA kundër epidemisë dhe ka sjellë pengesa të shumta për marrëdhëniet kino-amerikane dhe parandalimin e epidemisë të botës, shkruan Radio e Jashtme e Kines..

Në një sfond të tillë, kjo bisedë telefonike ka rëndësi të veçantë, si edhe është një reagim për thirrjen e samitit të posaçëm të G20-s për shtimin e bashkëpunimit ndërkombëtar.

Në bisedë, Xi, duke iu përgjigjur pyetjeve të Trumpit, paraqiti hollësisht masat e Kinës kundër epidemisë, duke u shprehur që Kina e kupton gjendjen e vështirë të ShBA-së dhe është e gatshme të ndajë të gjitha përvojat e informacionet dhe të ofrojë mbështetje brenda mundësive.

“Populli kinez shpreson sinqerisht që ShBA-ja ta kontrollojë sa më parë përhapjen e epidemisë dhe të pakësojë dëmet ndaj popullit amerikan,” ka thënë Xi.

CRI shkruan se gjatë bisedës, Trumpi i vlerësoi mendimet dhe propozimet e Xi Jinping-ut në samitin e G20-s dhe u shpreh që do t’u kushtojë vëmendje nga afër punëve përkatëse, për të garantuar që të dyja vendet të mënjanojnë mosmarrëveshjet dhe të fokusohen te lufta kundër epidemisë. Ai e falënderoi Kinën për materialet mjekësore dhe u shpreh që ShBA-ja do të mbrojë mirë shtetasit kinezë dhe studentët kinezë në ShBA.

Këto fjalë janë pozitive dhe njerëzit po presin që ShBA-ja të marrë veprime të shpejta konkrete për të zhdukur “virusin politik” dhe për të krijuar kushte të mira për luftën e përbashkët kundër epidemisë, vijon shkrimin Radio e Jashtme e Kines.

/Ora News.tv/

Related posts

Parkingu në Uells “shndërrohet” në qendër mjekësore ku kryhen testet për koronavirus

Televizioni Koha

Grenell fushatë me shqiptarët në SHBA, iu kërkon ta votojnë Trumpin

Televizioni Koha

Në dy komuna në Maqedoninë e Veriut do të shpallet gjendje krize

Televizioni Koha

Leave a Comment