03/10/2023
11.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Koronavirusi, 3400 të vdekur, 101 000 të infektuar, kjo është lista e vendeve me rastet e konfirmuara

Koronavirusi është përhapur në të gjithë botën që nga rastet e para të zbuluar në Kinë qendrore në dhjetor.

Më shumë se 3,400 njerëz kanë vdekur globalisht dhe mbi 101,000 janë infektuar.

Në Kinën kontinentale, janë regjistruar më shumë se 80.600 raste të virusit dhe mbi 3000 vdekje – shumica dërrmuese në provincën Hubei.

Ekzistojnë më shumë se 20.800 raste të konfirmuara të virusit në të paktën 85 vende dhe territore jashtë territorit të Kinës. Mbi 700 prej këtyre rasteve janë të lidhura me anijen e lundrimit Princesha Diamond.

Të paktën 360 njerëz kanë vdekur jashtë territorit të Kinës nga virusi.

Kjo është një listë e plotë e rasteve të konfirmuara të koronavirusit të ri jashtë territorit të Kinës:

1. Afganistan: 1 rast

2. Algjeria: 12 raste

3. Andorra: 1 rast

4. Argjentina: 8 raste

5. Armenia: 1 rast

6. Australia: 63 raste, 2 vdekje

7. Austri: 41 raste

8. Bahreini: 49 raste

9. Bjellorusia: 6 raste

10. Belgjikë: 109 raste

11. Bhutan: 1 rast

12. Bosnja dhe Hercegovina: 1 rast

13. Brazili: 13 raste

14. Kili: 5 raste

15. Kamboxhia: 1 rast

16. Kanada: 51 raste

17. Kolumbia: 1 rast

18. Kosta Rika: 1 rast

19. Kroaci: 6 raste

20. Republika Çeke: 12 raste

21. Danimarka: 3 raste

22. Republika Dominikane: 2 raste

23. Ekuador: 14 raste

24. Egjipt: 15 raste

25. Estonia: 1 rast

26. Finlanda: 3 raste

27. Francë: 577 raste, 9 vdekje

28. Gjeorgji: 1 rast

29. Gjermani: 534 raste

30. Gjibraltari: 1 rast

31. Greqi: 31 raste

32. Hong Kong: 107 raste, 2 vdekje

33. Hungaria: 1 rast

34. Islanda: 26 raste

35. India: 31 raste

36. Indonezi: 4 raste

37. Irani: 4,747 raste, 124 vdekje

38. Iraku: 46 raste, 2 vdekje

39. Irlandë: 13 raste

40. Izraeli: 21 çështje

41. Itali: 4,636 raste, 197 vdekje

42. Japoni: 1,045 raste, 12 vdekje

43. Jordan: 1 rast

44. Kuvajti: 58 raste

45. Letonia: 1 rast

46. Liban: 22 raste

47. Lituania: 1 rast

48. Luksemburgu: 1 rast

49. Makao: 10 raste

50. Malajzia: 83 raste

51. Meksikë: 6 raste

52. Monako: 1 rast

53. Marok: 16 raste

54. Nepal: 1 rast

55. Holandë: 82 raste, 1 vdekje

56. Zelanda e Re: 5 raste

57. Nigeria: 1 rast

58. Maqedonia e Veriut: 3 rast

59. Norvegjia: 15 raste

60. Oman: 16 raste

61. Pakistani: 6 raste

62. Palestina: 16 raste

63. Filipine: 3 raste, 1 vdekje

64. Peru: 1 rast

65. Polonia: 5 raste

66. Portugalia: 8 raste

67. Katar: 7 raste

68. Rumania: 3 raste

69. Rusia: 13 raste

70. San Marino: 1 rast

71. Arabia Saudite: 5 raste

72. Senegal: 2 raste

73. Singapori: 130 raste

74. Sllovenia: 1 rast

75. Koreja e Jugut: 6.767 raste, 46 vdekje

76. Spanja: 387 raste, 8 vdekje

77. Sri Lanka: 1 rast

78. Afrika e Jugut: 1 rast

79. Suedia: 52 raste

80. Zvicra: 181 raste, 1 vdekje

81. Tajvan: 45 raste, 1 vdekje

82. Tajlandë: 48 raste, 1 vdekje

83. Tunizi: 1 rast

84. Ukrainë: 1 rast

85. Emiratet e Bashkuara Arabe: 42 raste

86. Mbretëria e Bashkuar: 163 raste, 1 vdekje

87. Shtetet e Bashkuara: 332 raste, 17 vdekje

88. Vatikani: 1 rast

89. Vietnami: 17 raste

/Ora News.tv/

Të fundit