03/10/2023
11.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Kovaçevski takohet me Petkov: Vlerësuam se po bëjmë hapa serioz

Kryeministri maqedonas Dimitar Kovaçevski, është takuar edhe me kryeministrin bullgar Kiril Petkov.

Ai ka thënë se në këtë takim që u bë në margjinat e Samitit të Jashtëzakonshëm të NATO-s, shprehën kënaqësinë për dinamikën e bashkëpunimit bilateral ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Bullgarisë përmes grupeve punuese që janë duke u implementuar në këtë periudhë, si dhe marrëveshjeve të nënshkruara dhe memorandumeve të bashkëpunimit në disa fusha me interes të përbashkët.

“Vlerësuam se po bëjmë hapa serioz përpara me harmonizimin e plotë të politikës së jashtme dhe të sigurisë së Maqedonisë së Veriut me politikat e BE-së, gjë që thellon marrëdhëniet mes dy vendeve dhe ngrit nivelin e dialogut politik. Arsyet për optimizëm kemi nga avancimi i bashkëpunimit mes dy vendeve, i cili e përshpejton procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut”, ka shkruar në Facebook, Kovaçevski./ Alsat.mk

 

Të fundit