Kryeministri i Sllovenisë paralajmëroi dorëheqje dhe kërkoi zgjedhje të jashtëzakonshme - Tv Koha
Lajmi i Ditës Rajon

Kryeministri i Sllovenisë paralajmëroi dorëheqje dhe kërkoi zgjedhje të jashtëzakonshme

Kryeministri i Sllovenisë, Marjan Sharec paralajmëroi se sot do të japë dorëheqje nga funksioni.

Sharec theksoi se me koalicionin e pakicës nuk mund të arrihet e tërë ajo që planifikon ta bëjë dhe kërkoi zgjedhje të jashtëzakonshme.

“Me një koalicion të tillë në Parlament nuk mund t’i realizoj pritjet e qytetarëve. Do të jem në mundësi ta bëjë këtë pas zgjedhjeve”, theksoi Sharec në konferencë për shtyp.

Ai shtoi se Qeveria e tij e pakicës nuk mund t’i miratojë ligjet e rëndësishme.

Paraprakisht, ministri slloven i Financave Andrej Beroncel ka dhënë dorëheqje. Sipas agjencisë sllovene të lajmeve STA, me siguri arsyeja për dorëheqjen është mosmarrëveshja me draft-ligjin për heqjen e sigurimit shtesë shëndetësore. fb/

Related posts

Kryeministri Spasovski rezultoi negativ në testimin për coronavirus

Televizioni Koha

Frika nga koronavirusi/ Kina dezinfekton paratë me dritë ultravjollcë dhe lëndë kimike

Televizioni Koha

Deshi të festonte lehtësimin e masave të mbylljes, parashutisti ra keq dhe theu të dy këmbët

Televizioni Koha

Leave a Comment