KSHZ-ja refuzoi kërkesën e ASH-së për komisionerët – Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

KSHZ-ja refuzoi kërkesën e ASH-së për komisionerët

– Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka kërkuar nga katër partitë politike, LSDM-ja, VMRO-DPMNE-ja, BDI-ja dhe Lëvizja Besa për propozimin e anëtarëve nga radhët e tyre në këshillat zgjedhor.

Kërkesën e kanë bazuar në dispozitat e Kodit zgjedhor të cilat përcaktojnë se cilat parti mund të zgjedhin përfaqësues në trupat që zbatojnë procesin në vendvotime.

Ky institucion konfirmon se nuk e ka shqyrtuar kërkesën e Aleancës për Shqiptarët për të pasur anëtarë në këshillat zgjedhor, pasi ajo nuk i ka plotësuar kriteret formale-juridike, konkretisht, nuk ka pasur nënshkrim.

Vendimi i KSHZ-së vjen disa ditë pasi Aleanca për Shqiptarët, me arsyetimin e koalicionit parazgjedhor LSDM-Besa, kërkoi të drejtën e propozimit të anëtarëve në këshillat zgjedhor, si e drejtë që i takon partisë opozitare.zhurnal.mk

Related posts

Qytetarët nga ora 16 në fundjavë të vazhduar në karantinë

Televizioni Koha

Azeski: Është e turpshme kur shkojmë në Bruksel, të themi se 20 vite nuk kemi regjistrim

Televizioni Koha

Sot 18 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Televizioni Koha

Leave a Comment