Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/95/6740595/html/wordpress/index.php:3) in /home/content/95/6740595/html/wordpress/wp-content/themes/pennews/functions.php on line 254
Kasami për “Shik Jellak”: Nuk do të lejojmë investitorë kontravers - Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Kasami për “Shik Jellak”: Nuk do të lejojmë investitorë kontravers

Kandidati i Lëvizjes BESA për kryetar të komunës së Tetovës në Maqedoninë e Veriut, Bilall Kasami, premtoi që do të revitojë planin urbanistik që i mundëson një biznesmeni kontrovers ndërtimin e disa objekteve të banimit në Tetovë, te pjesa e ish “Shik Jellak”.
Kasami tha se kundërshtimin e partisë së tij kundrejt këtij investimi e kanë treguar nga Këshilli Komunal, ku këshilltarët e kësaj partie nuk e kanë votuar këtë plan urbanistik, duke shtuar që ka mjaftueshëm investitorë lokal që janë të interesuar të investojnë në Tetovë dhe ky është synimi i tij, njofton Kallxo.com
“Këshilltarët e Lëvizjes BESA përveç që nuk kanë votuar atë plan urbanistik por edhe kanë protestuar kundër një vendimi të tillë në këshillin komunal të Tetovës. Kjo tregon që Lëvizja BESA nuk do të pranojë asnjë investim të asnjë investitorë kontrovers në Tetovë për shkak se Tetova ka investitorë vendas të cilët për shkak të mbylljes së administratës komunale të Teuta Arifit ata janë të detyruar të investojnë në Shkup dhe në pjesët tjera të Maqedonisë së Veriut, ne si pushtet komunal këtyre investitorëve do të ua mundësojmë duke investuar në infrastrukturën rrugore, ujore dhe nëntokësore që ata të mund të investojnë në Tetovë dhe të krijojnë kushte më të mira për qytetarët e Tetovës” tha Bilall Kasami.

“Pa dashur të replikojmë sepse ne jemi këtu për të demaskuar dështimet e pushtetit të kaluar dhe për të ofruar programin tonë. Kjo është përgjegjësi e pushtetit lokal, kush ka votuar dhe kush nuk ka votuar e dinë qytetarët e Tetovës. Atë që ju garantoj unë si kryetar i ardhshëm i Tetovës këtë plan do ta revitoj dhe çdo investim kontrovers nga jashtë do ta ndalojmë” shtoi Bilall Kasami.

Kandidatët e partive politike të cilët synojnë të marrin udhëheqjen e Komunës së Tetovës po diskutojnë në Debat Pernime për planet e tyre pas zgjedhjeve të 17 tetorit.

Të pranishëm në debat për kryetar të Komunës së Tetovës janë Bilall Kasami nga Lëvizja BESA, Sadi Bexheti nga Partia Demokratike Shqiptare dhe Vullnet Murseli nga koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa.

Poashtu të ftuara në debat janë edhe kandidatet për asamblistë në Këshillin Komunal të Tetovës: Elma Sherifi, Sevim Veseli Berzati dhe Yllzana Berzati nga BESA. Elmedina Abdullahi dhe Merita Saiti nga “Më Mirë për Tetovën”, Mona Sadiki dhe Rudina Aliu nga PDSH si dhe Nesrin Sulejmani Iseni, Nurije Berisha dhe Selda Aliji nga koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa.

Kandidatët përballë gazetares Jeta Xharra do të diskutojnë për tema të ndryshme në interes të qytetarëve të Tetovës, duke filluar nga shëndetësia, arsimi, ujësjellësi, infrastruktura e mbrojtja e ambientit.

Related posts

Bilall Kasami thotë që mori bastionin e fundit të BDI-së në Tetovë, Xherma e dha Besën

Televizioni Koha

RMV, Qeveria i propozoi Kuvendit që gjendja e krizës të vazhdojë deri në fund të vitit

Televizioni Koha

Të shtënat masive në dy bare në Gjermani, një i arrestuar – pamje nga vendi i ngjarjes

Televizioni Koha

Leave a Comment