LSDM: Për dy vjet janë siguruar pesë ilaçe të reja për sëmundjet e rralla – Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

LSDM: Për dy vjet janë siguruar pesë ilaçe të reja për sëmundjet e rralla

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se me shfuqizimin e kuotave për ilaçe me receta është zgjidhur problemi i mungesave të ilaçeve.

Ata thonë se për dy vjet janë siguruar pesë ilaçe të reja, ndërsa shtojnë se buxheti për sëmundje të rralla është rritur, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Për krahasim, në vitin 2016 buxheti për këtë qëllim është 203 milionë denarë, ndërsa këtë vit është 380 milionë debarë, kurse me rebalancin e buxhett kemi siguruar 193 milionë denarë shtesë”, thonë nga LSDM.

Ata përfundojnë se këto janë vetëm disa nga masat për kujdes ndaj qytetarëve dhe pacientëve.

Related posts

Rritet numri i të shëruarve, gjendja nën kontroll vetëm me përgjegjësi

Televizioni Koha

Spasovski takohet me krerët fetar: Shëndeti i qytetarëve prioritet kryesor

Televizioni Koha

Rasti “Monstra”: Sot mbrojtja thotë fjalët përfundimtare

Televizioni Koha

Leave a Comment