03/12/2023
5.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Lufta Izrael – Hamas: Fillon mësymja izraelite në veri të Gazës dhe palestinezët vazhdojnë të ikin

Izraeli ka udhëzuar 1.1 milionë palestinezë në Gazën veriore të largohen, duke përfshirë edhe ata në spitale. Kjo shifër është rreth gjysma e popullsisë së këtij rripi.

OKB paralajmëron se plani i evakuimit të Izraelit do të sjellë “pasoja shkatërruese humanitare”

Të paktën 1,900 palestinezë janë vrarë dhe 7,696 të tjerë janë plagosur në sulmet ajrore izraelite në Gaza.

Numri i të vrarëve në Izrael ka arritur në mbi 1300, me më shumë se 3400 të plagosur.

Spitalet e Gazës thuhet se janë të mbingarkuar – dhe thuhet se se 60% e viktimave janë gra dhe fëmijë

Human Rights Ëatch ka akuzuar Izraelin për përdorim të municioneve me fosfor të bardhë në operacionet e tij ushtarake në Gaza dhe Liban.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu paralajmëron se ky është ‘vetëm fillimi’/ Një përmbledhje nga By Saskia O’Donoghue, Euronews.

Ora 09:45.

Josep Borrell e quan urdhrin e evakuimit të Gazës “krejtësisht të pamundur”

Josep Borrell, Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, tha të shtunën se një urdhër i Izraelit për të evakuuar më shumë se një milion njerëz nga Gaza veriore në një ditë të vetme ishte “krejtësisht e pamundur për t’u zbatuar”.

Izraeli urdhëroi të premten të evakuohehsin “të gjithë civilët” nga qyteti i Gazës në jug brenda 24 orëve, përpara një ofensive tokësore të pritshme kundër Hamasit në hakmarrje për sulmin më vdekjeprurës në historinë e Izraelit javën e kaluar.

“Si përfaqësues i qëndrimit zyrtar të Bashkimit Evropian, unë them se (urdhri i evakuimit) është krejtësisht, krejtësisht i pamundur të zbatohet”, tha Josep Borrell në një konferencë shtypi në Pekin në ditën e fundit të vizitës së tij tre-ditore në Pekin. Qyteti.

Borrell theksoi gjithashtu se Izraeli ka detyrime kundrejt ligjit ndërkombëtar.

“Pozicioni është i qartë,” tha Borrell. “Ne sigurisht mbrojmë të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten.” “Por si çdo ligj, ai ka një kufi. Dhe ky kufi është ligji ndërkombëtar.”

(Sipas AFP)

Ora 09:40

Disa “terroristë” janë vrarë gjatë një tentative depërtimi nga Libani – njofton ushtria izraelite

Disa “terroristë” u vranë të shtunën në mëngjes gjatë një përpjekjeje për të depërtuar në Izrael nga Libani, ka pohuar një zëdhënës i ushtrisë izraelite.

“Ushtarët e ushtrisë izraelite identifikuan pak orë më parë një komando terroriste që po përpiqej të hynte në territorin izraelit nga Libani. Një dron shënjestroi këtë komando dhe vrau disa terroristë”, tha zëdhënësi në një deklaratë për shtyp.

(Sipas AFP)

Ora 09:36

Më shumë se 1300 ndërtesa të shkatërruara në Gaza – njofton OKB

Më shumë se 1,300 ndërtesa janë shkatërruar plotësisht në Rripin e Gazës, njoftoi OKB të shtunën, pas një jave bombardimesh intensive nga forcat izraelite.

Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) tha se 5,540 shtëpi “u shkatërruan”, ndërsa pothuajse 3,750 të tjera u dëmtuan aq shumë sa që tani janë të pabanueshme.

 

Të fundit