Maduro ‘bllokon’ kufijtë e Venezuelës – Tv Koha
Botë

Maduro ‘bllokon’ kufijtë e Venezuelës

Forcat e armatosura të Venezuelës janë pozicionuar në kufijtë e vendit për të ndaluar incidentet e mundshme, tha ministri i Mbrojtjes i Venezuelës, Vladimir Padrino.

Ai tha se ushtarët dhe oficerët ushtarakë “vazhdojnë të mbesin besnik” ndaj presidentit të kontestuar, Nicolas Maduro.

“Opozita duhet të kalojë mbi trupat e vdekur nëse dëshiron të përjashtojë Maduron dhe të formojë qeverinë e re” tha Padrino.

Rreth 50 vende nga mbarë bota e kanë njohur liderin e opozitës, Huan Guaido si president të përkohshëm.

Maduro, i cili është në pushtet që nga viti 2013, është kritikuar brenda dhe jashtë vendit për ekonominë e dobët në Venezuelë.

Kombet e Bashkuara kanë vlerësuar se mbi tre milionë njerëz kanë ikur nga Venezuela viteve të fundit, për shkak të inflacionit të lartë dhe mungesës së ushqimeve dhe ilaçeve.

Related posts

Trampi e angazhoi ushtrinë që t’i dëbojë protestuesit në Uashington

Televizioni Koha

OBSH: Ebola po përhapet në perëndim të Kongos

Televizioni Koha

Përse vaksina ruse Sputnik nuk pranohet ende në Australi?

Televizioni Koha

Leave a Comment