Makron: Ekziston rrezik se epidemia do t’i minojë shtyllat thelbësore të BE-së – Tv Koha
Lajmi i Ditës Rajon

Makron: Ekziston rrezik se epidemia do t’i minojë shtyllat thelbësore të BE-së

Presidenti francez Emanuel Makron i ka paralajmëruar liderët e vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian se kriza me koronavirusin e ri e vë në pikëpyetje “mbijetesën e projektit evropian”.

“Ekziston rreziku që epidemia do t’i minojë shtyllat thelbësore të Unionit”, deklaroi Makron në Këshilli Evropian të djeshëm të mbajtur përmes video konferencës.

Ai shtoi se ekziston rreziku nga shpërbërja hapësirës së lëvizjes së lirë. Marrëveshja e Shengenit dje shënoi 25 vjetorin me mbyllje të kufijve të brendshëm të BE-së për shkak të Kovid-19.

Në Samitin virtual të BE-së, kancelarja gjermane Angela Merkel u prononcua kundër lëshimit të “korona-bonove” të përbashkëta evropiane për të mbështetur ekonominë.

Franca dhe Italia paradokohe propozuan lëshimin e “bonove” të tilla. mb/

Related posts

Takohen Zemaj dhe Filipçe, shqyrtojnë hapjen e kufijve pa kushte

Televizioni Koha

Te një qytet në Lombardi askush nuk është prekur nga koronavirusi. Studiohet gjaku i banorëve

Televizioni Koha

Një punonjës i NTP-Shkup infektohet me coronavirus

Televizioni Koha

Leave a Comment