05/10/2023
15.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mbi dhjetë mijë raste aktive me Kovid-19 në vend, kërkesë për mësim onlajn në gjysmëvjetorin e dytë

Me KOVID rastet e reja në statistikën e djeshme, numri i rasteve aktive në vend ka tejkaluar dhjetë mijë (10.383), ndërsa numri i përgjithshëm i të infektuarve nga fillimi i epidemisë tek ne ka arritur 234.277.

Pas Shkupit, ku për momentin virus të konfirmuar kanë 6212 persona, me numra më të larta vijojnë Manastiri me 876 dhe Prilepi me 535. Nga sapodiagnostikuarit 813, në kryeqytet janë 549, ndërsa më pas me të sapo infektuarit janë Manastiri – 49 dhe Kumanovë – 40.

Lëvizja “Mbështetje për mësimin onlajn” ka kërkuar dje që gjysmëvjetori i dytë i vitit shkollor 2021/2022 të fillojë me mësimdhënie onlajn për shkak të linjës në rritje të njerëzve pozitivë dhe për shkak se siç thonë ata nuk ka kushte për mësim me prezencë fizike.

“Fëmijët në një klasë 30-40 metra katrorë e transmetojnë virusin shumë shpejt. Mundësia e infektimit është shumë e lartë. Ne hedhim në zjarr jo vetëm fëmijët, por edhe prindërit, gjyshërit, familjet e tëra. Nëse një ose dy persona janë infektuar me deltën dhe llojin e parë të Wuhan, në këtë rast fjalë për fjalë të gjithë janë të infektuar. Besojmë se në shkollat ​​e deritanishme, në gjysmën e parë të vitit, nuk kanë respektuar protokollet”, deklaroi Ana Gligorova, përfaqësuese e lëvizjes që rezulton nga një grup në Facebook që ka 15 mijë anëtarë.

Apeloi tek ministrat e Shëndetësisë dhe të Arsimit dhe Shkencës, përkatësisht Komisionit për Sëmundjet Infektive që t’ia propozojnë Qeverisë kërkesën e tyre.

Nën protokolle më të rrepta, me maska ​​të detyrueshme, por edhe rezultat negativ të detyrueshëm nga self test, pra një test për përdorim shtëpiak, studentët në Greqi u rikthyen dje në shkollë dhe semestri i dytë filloi rregullisht, pa vonesë.

Nxënësit dhe punonjësit në arsim detyrimisht do të testohen dy herë në javë, me self test falas dhe për këtë javë do të marrin një test plus.

Numër rekord i personave të infektuar të rinj në Shqipëri. Infeksionet në shkallë vendi janë rritur ndjeshëm në tre ditët e fundit, mesatarisht 1500 raste në ditë, por në spitale nuk reflektohet drejtpërdrejt në hospitalizim.

Sistemet shëndetësore evropiane janë sërish nën presion në rritje për shkak të përhapjes së shpejtë të llojit jon mikron të koronavirusit gjatë festave të fundvitit, me ekspertët që paralajmërojnë se kulmi i infeksionit nuk ka ardhur ende.

Edhe krahas hulumtimeve fillestare që tregojnë se rreziku i sëmundjes serioze dhe shtrimi në spital për shkak të omikron është më i ulët se në variantin delta që ka qenë dominues deri më tani, sistemet shëndetësore në Spanjë, Britani e Madhe dhe Itali dhe gjetkë janë gjithnjë e më të pafavorizuara pasi shumë punëtorë janë ose të sëmurë ose në izolim.

Eksperti i OBSH-së konfirmoi se koronavirusi vazhdon të zhvillohet dhe paralajmëroi shfaqjen e varianteve të reja pas omikronit.

Trupi rregullator i BE-së për ilaçe dje kumtoi se mund të vendosë “brenda disa javësh” nëse do të miratojë përdorimin e pilulës “Fajzer” – Pakslovid anti-KOVID-19 pasi prodhuesi amerikan i barnave aplikoi për miratim.

Vaksinat mbeten një mjet kyç në luftën kundër pandemisë, por rregullatorët e shohin terapinë me ilaçe si një mjet të ri në luftën kundër omikron, një variant i përhapur me shpejtësi të koronavirusit që është zbuluar në më shumë se 128 vende.

Në rëndësinë e vazhdimit që të vazhdohet me imunizimin e popullatës së përgjithshme “sa më shumë të jetë e mundur” dje u kërkua edhe Papa Françesku në fjalimin e tij vjetor.

Duke iu kushtuar pandemisë pesë nga gjashtë faqet e fjalimit të tij pandemisë, Papa i dënoi dezinformatat e pabazuara ideologjike rreth vaksinës kundër KOVID-19, duke i mbështetur fushatat kombëtare të vaksinimit.(MIA)

Të fundit