01/10/2023
15.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mickoski: Do të bëjmë gjithçka që kemi në dorë që këto dy parti BDI dhe LSDM të jenë opozitë

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, sot informoi se për takimin e lidershipit të paralajmëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, nuk ka ftesë zyrtare për takim, as nuk dihet as agjenda dhe as formati i takimit të mundshëm.

Mickoski ka thënë se VMRO-DPMNE do të bëjë gjithçka, në kuadër  të kornizës së ligjeve, Kushtetutës dhe proceseve demokratike, për ta mposhtur këtë koalicion të BDI-së dhe pengut të tyre  LSDM-së  në zgjedhjet e ardhshme  presidenciale apo  zgjedhjet parlamentare kurdo që të ndodhin.

“Ne do të bëjmë gjithçka që kemi në dorë që këto dy parti të jenë opozitë. Mendoj se është koha që BDI-ja, pas 20 vitesh si pjesë e qeverisë, të kalojë një mandat në opozitë që të mund të ristrukturohet dhe të reformohet nga brenda dhe pastaj të supozoj me një program të ri që do të jetë për të gjithë qytetarët e Maqedonisë. dhe që do të bazohet në qeverisjen e ligjit, të një sistemi shëndetësor cilësor, arsim cilësor, pa krim dhe korrupsion, ai do të mund të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme. Por që kjo të ndodhë duhet populli, mobilizimi i popullit që do të dalë dhe do të votojë për koalicionin e udhëhequr nga VMRO-DPMNE”, tha Mickoski.

Të fundit