• Home
  • Lajme
  • Maqedoni
  • Mickovski reagon për arrestimet e Veljanovskit, Ristovskit dhe Janakievskit
Maqedoni

Mickovski reagon për arrestimet e Veljanovskit, Ristovskit dhe Janakievskit

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski ka reaguar pas marrjes në pyetje të ish- kreut të Kuvendit Trajko Veljanovski, dhe ministrave Spiro Ristovski dhe Mile Janakieski. Ai akuzon kryeministrin Zoran Zaev dhe qeverinë aktuale për përndjekje politike.

Despoti Zaev po e sheh fundin e tij dhe tani është më i rrezikshëm, për këtë arsye po ndërmerr hapa për përhapjen e frigës tek qytetarët, për këtë arsye edhe po arreston në bazë të deklaratave të njerëzve të dyshimtë, pa fakte. Këta njerëz nuk janë fajtor. Ne e dimë se këtu nuk është problemi as tek Spire, Trajko, Mile apo Nikolla. Këtu problemi është despotit Zoran Zaev dhe shantazhet e tij, dhe sulmet totalitare të tij”, tha mes tjerash Mickoski.

Ndryshe, Prokuroria për krim të organizuar dhe korrupsion sonte ka hapur procedurë hetimore për pesë persona, gjegjësisht, ish kreun e Kuvendit, Trajko Veljanovski, ish-ministrat Spiro Ristovski dhe Mile Janakieski të cilët dyshohen se kanë organizuar ngjarjet e dhunshme në Kuvend me 27 prill të vitit 2017. Dy personat e tjerë sipas informacioneve jozyrtare janë ish- kryeministri Nikolla Gruevski, ish-agjenti i DSK-së Nikolla Boshkovski.

Në orën 18:00 në Gjykatën Penale u morën në pyetje Veljanovski, Ristovski dhe Janakieski. Veljanovski menjëherë pas përfundimit të bisedës është liruar meqë gëzon imunitetin e deputetit, kurse Janakieski dhe Ristovski vazhdojnë të merren në pyetje në Gjykatën Penale.

Related posts

49 vjeçari bie nga çatia dhe përfundon në spital

Televizioni Koha

Borë, erë dhe mjegull në Kodrën e Diellit, Tetovë, Gostivar, Mavrovë dhe Kriva Pallankë

Televizioni Koha

Talat Xhaferi dekoron humanistin Halil Kastrati | FOTO

Televizioni Koha

Leave a Comment