29/11/2023
4.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ministrat dhe funksionarët pijnë dhe hanë me çmime ‘badihava’ ngrihen çmimet në bufetë e qeverisë së Maqedonisë, në vend të dyqaneve

Ngrihen çmimet në bufetë e qeverisë së Maqedonisë, në vend të dyqaneve.

Këtë e ka shkruar zëdhënësi i VMRO-DPMNE, Naum Stoilkovski përmes një postimi në rrjetet sociale, përcjell INA.

Sipas listës së çmimeve që mban datën 12 tetor, fasulja në tavë, orizi janë 30 denarë apo më pak se 50 cent, omletët 80 denarë, shpagetët 60 denarë, ramstek 280 denarë, mishrat tjerë 60-80 denarë, tullumbat dhe bakllavaja 30 denarë apo 50 cent, etj.

“Populli shtyn për një kore bukë, kurse Kovaçevski, Grubi, Bujari, Spasovski, Stani Caci, shijojnë supë pule për 60 denarë, tjerrin omletë me mish derri për 65 denarë. Mund të hani edhe proshutë të pjekur në skarë për 110 ose mish derri për 135 denarë.

Dikush duhet të gjejë kopan me oriz 100 denarë, fasule me proshutë 150 denarë, ku pos tjetër në qeveri për ministrat.

Ose Bytyqi… mund të zbutet me tullumba apo strudel kungull për 30 denarë. Nuk besoj se kudo mund të hash me këto çmime, në spital apo në konvikt”, shkruan Stoilkovski.

Sipas tij, me këto çmime mëngjesi, dreka dhe darka për zyrtarët shkojnë rreth 250 denarë. Supë për mëngjes, zierje për drekë, bukë e thekur për darkë.

Këto çmime janë për ministra, funksionarë dhe zyrtarë tjerë që me rritjen prej 80%, rroga e tyre shkuan deri ne 3 mijë euro.(INA)

Të fundit