30/11/2023
8.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ministria e Brendshme ka konfirmuar identitetin e alpinistit të ndjerë në Pelister

MPB-ja konfirmoi se S.A nga Shkupi (76) është alpinisti që besohet se ka vdekur nga një atak në zemër në Pelister.

“Më datë 19.11.2023, në ora 12:30, MPB Manastir ka raportuar se në afërsi të vendit të quajtur “Ljubovnicë” është gjetur një person i vdekur.

Në vendin e ngjarjes kanë dalë zyrtarë policorë nga MPB Manastir, ku është konstatuar se është S.A.(76) nga Shkupi, i cili ka qenë pjesë e grupit malor që po lëvizte në drejtim të Pelisterit.

Vdekje pa shenja të dukshme dhune ka konstatuar mjeku i Emergjencës Manastir. “Në vendin e këqyrjes nga ekipi inspektues i MPB-së së Manastirit ka kryer këqyrje dhe sipas udhëzimeve të prokurorit publik, trupi i pajetë i të ndjerit është dërguar për obduksion”, njofton MPB.

Ai nuk ishte i vetëm, por me një grup alpinistësh që mbërritën këtë fundjavë në Manastir për të ecur. Ai është një alpinist me përvojë. Të parët kanë kërkuar ndihmë miqtë me të cilët ka qenë, por për shkak të paarritshmërisë së terrenit me shumë gjasa kufoma do të zbresë me helikopter. Ato ndodheshin pranë Shtëpisë së Gjuetisë në një lartësi prej rreth 2000 metrash.

Të fundit