30/11/2023
8.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ministria e Shëndetësisë palestineze bën bilancin: Rreth 8 mijë të vdekur në Gaza, mes tyre shumë fëmijë

Numri i njerëzve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori është rritur në 7,950, tha të dielën Ministria palestineze e Shëndetësisë në Ramallah, duke marrë të dhënat nga burimet në enklavën e kontrolluar nga Hamasi.

Gati 3/4 (73%) e të vrarëve janë fëmijë, gra dhe të moshuar, sipas raportit të ministrisë. Më shumë se 20,000 njerëz janë plagosur, shtoi ministria.

Numri i raportuar i vdekjeve përfshin 116 personel mjekësor, pasi shumë spitale janë goditur nga sulmet ushtarake. Në një përditësim të mëparshëm, ministria tha se 24 spitaleve në Gazën veriore, me një kapacitet të kombinuar prej 2,000 shtretërish, u ishte thënë të evakuoheshin.

Të fundit