01/10/2023
15.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Moti i keq ‘godet’ Haitin/ 42 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut

Mijëra shtëpi në Haiti janë përmbytur pas shirave të dendur gjatë fundjavës, duke lënë të paktën 42 të vdekur dhe 85 të plagosur, sipas një deklarate nga Agjencia e Mbrojtjes Civile e vendit të hënën.

Reshjet intensive të shiut shkaktuan vërshimin e disa lumenjve në të gjithë Haitin, të cilat nga ana e tyre shkaktuan përmbytje të shpejta, rrëshqitje gurësh dhe rrëshqitje dheu.

Mbi 13,300 njerëz janë zhvendosur dhe të paktën 11 të tjerë janë shpallur të zhdukur. Ekipet e reagimit emergjent dhe organizatat e ndihmës janë mobilizuar për të trajtuar të prekurit nga përmbytjet.

Përmbytjet janë fatkeqësia e fundit që goditi një vend me infrastrukturë tashmë të dobët, i cili është goditur vazhdimisht me dhunë kriminale, trazira politike dhe fatkeqësi natyrore vitet e fundit.© SYRI.net

 

Të fundit