Në Kosovë shënohet viktima e parë nga koronavirusi – Tv Koha
Lajmi i Ditës Rajon

Në Kosovë shënohet viktima e parë nga koronavirusi

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar viktimën e parë nga virusi KOVID-19.

Një 82 vjeçar nga Dumnica e Podujevës është pranuar në Klinikën Infektive me datën 16 mars në ditën e gjashtë të sëmundjes, i cili sipas IKShP-së ka pasur edhe sëmundje tjera kardiake dhe kronike mushkërore

“Klinika Infektive informoi se sot, pacienti 82 vjeç nga Dumnica e Podujevës, ka përfunduar me vdekje më ditn e sotme në ora 9.00 të mëngesit. Ky është rasti i parë me vdekje nga KOVID 19. Pacienti lindur më 1938 fshati Dumnicë, Komuna Podujevës është pranuar në Klinikën Infektive më më 16 mars në ditën e 6 të sëmundjes me shenja të infiltrimit pulmonar dhe pneumonisë masive majtas është diagnostikuar në Laboratoret e IKSHPK me SARS-CoV-2. Pacienti ka patur edhe sëmundje shoqëruese kronike: kardiake dhe sëmundje kronike mushkërore (SPOK). Rasti në fjalë është kontakt nga djali i tij dhe vajza e tij pozitive. Të gjitha kontaktet e rekomanduara për vetëizolim”, qëndron në komunikatën e IKShP të Kosovës. mb/

Related posts

Ministri Elvin Hasan për vizitë në Shtip dhe Koçan

Televizioni Koha

Numri i të infektuarve në botë e tejkaloi njëmilionëshin, vendi e vendosi në funksion edhe spitalin mobil

Televizioni Koha

E konfirmon trajneri i Maqedonisë: Kërkohet shtyrja e ndeshjes kundër Kosovës

Televizioni Koha

Leave a Comment