04/10/2023
15 C
Tetovo

Të tjera lajme

OSBE konfirmon se ka pasur të shtëna në lindje të Ukrainës – separatistët rusë sulmojnë një kopsht të fëmijëve

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë regjistroi “disa incidente përgjatë vijës kufitare në Ukrainën lindore” sot në orët e para.

Rebelët rusë në Ukrainën lindore të mbështetur nga Rusia kanë akuzuar autoritetet ukrainase për pushtimin e territorit të tyre dhe shkeljen e marrëveshjeve për t’i dhënë fund konfliktit.

Ushtria ukrainase hodhi poshtë me forcë akuzat e separatistëve se forcat e tyre kryen sulme me mortaja, duke thënë se në fakt ishte e kundërta dhe separatistët qëlluan ndaj forcave ukrainase, por ata nuk u kundërpërgjigjën, raporton reuters.

“Sot, forcat pushtuese ruse qëlluan në fshatin Luhansk, njëra prej predhave goditi një kopsht fëmijësh, në atë kohë kishte fëmijë në të. Sipas të dhënave paraprake, foshnja nuk është lënduar”, njoftoi ushtria ukrainase.

Incidente të ngjashme nuk kanë qenë të rralla në tetë vitet e fundit, por kjo përplasje e fundit midis separatistëve ukrainas dhe forcave qeveritare ka shtuar rëndësinë pasi ndodh në kontekstin e tensioneve aktuale ruso-ukrainase.

Të fundit