05/10/2023
15.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Paradite diell, pasdite shi dhe bubullima

Moti do të jetë me diell me vranësira të vogla mesatare, në orët e pasdites veçanërisht në pjesët perëndimore do të ketë paraqitje të shiut të rrëmbyeshëm lokal, bubullima dhe erë të fortë. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 12 deri në 21, ndërsa ajo maksimalja do të arrijë prej 26 deri në 33 gradë. UV-7.

Në Shkup, moti do të jetë me diell me vranësira mesatare. Pasdite do të ketë kushte për jostabilitet dhe në disa pjesë të luginës paraqitje të shiut të rrëmbyeshëm me bubullima. Temperatura minimale do të ulet deri në 18, ndërsa ajo maksimalja do të arrijë deri në 32.

Deri të shtunën do të vazhdojë periudha vijuese e motit justabil. Paradite do të ketë periudha të diellit, ndërsa në orët e pasdites dhe të mbrëmjes në disa vende me shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima. Lokalisht do të ketë procese më intensive në formë të motit të ligë me shi të rrëmbyeshëm, shkarkimi elektrike, përveç të hënën kur do të ketë jiostabilitet në shumë vende në shtet. Nga e shtuna temperatura e ditës gradualisht do të rritet.

Të fundit