Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/95/6740595/html/wordpress/index.php:3) in /home/content/95/6740595/html/wordpress/wp-content/themes/pennews/functions.php on line 254
Pendarovski – Guterres: Zhbllokimi i integrimeve evropiane me interes për stabilitetin e rajonit - Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Pendarovski – Guterres: Zhbllokimi i integrimeve evropiane me interes për stabilitetin e rajonit

Presidenti Stevo Pendarovski, në kuadër të pjesëmarrjes në Asamblenë e 76-të të Përgjithshme, në Nju-Jork u takua me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres.

Ata kanë shkëmbyer mendime për aktivitetet gjithëpërfshirëse të Republikës së Maqedonisë së Veriut në kuadër të KB-së, si dhe për rolin e organizimit në përballje me çështjet globale.

Siç njoftojnë nga kabineti i presidentit, sekretari Guterres ka shprehur mirënjohje për solidaritetin e dëshmuar nga Republika e Maqedonisë së Veriut na aksionin humanitar global për pranimin e përkohshëm të qytetarëve afganë.

Gjatë takimit është theksuar edhe rëndësia e Marrëveshjes së Prespës, e nënshkruar nën ombrellën e Kombeve të Bashkuara, si shembull që edhe çështjet më të ndjeshme mund të zgjidhen në rast se ekziston vullnet politik.

Related posts

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse për dasmat në Maqedoni: Problemi kryesor qëndron te vallja

Televizioni Koha

Dënim me burg të përjetshëm për të akuzuarën që vrau prindërit dhe motrën e saj në Dibër

Televizioni Koha

Veseli, Thaçi dhe Selimi në Hagë, reagon qeveria e Kosovës: UÇK luftoi për lirinë tonë, askush nuk është fajtor pa vendim përfundimtar

Televizioni Koha

Leave a Comment