06/12/2023
6.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Përplasen në ajër dy helikopterë në Australi, katër të vdekur dhe nëntë të plagosur (foto)

Katër persona kanë vdekur pas një përplasjeje në ajër mes dy helikopterëve në Bregun e Artë të Australisë.

Nëntë pasagjerët e tjerë në bordin e dy avionëve u trajtuan të gjithë për lëndime, tha shërbimi i ambulancës në Queensland, ku mes tyre një grua dhe dy djem të rinj janë dërguar në spital në gjendje kritike.

Përplasja ndodhi rreth orës 14:00 me orën lokale.

Dyshohet se një helikopter po ngrihej ndërsa tjetri po ulej. Katër viktimat ndodheshin në të njëjtin helikopter.

“Për shkak të zonës që ndodhet, në bregun e rërës, ishte e vështirë për të fituar akses, për të çuar shërbimet tona të urgjencës në vendngjarje për ta menaxhuar atë siç duhet”, tha një polic.

Imazhet nga vendi i përplasjes tregojnë mbetjet e shpërndara rreth zonës dhe një helikopter të dëmtuar me kokë poshtë. Helikopteri tjetër është ulur në mënyrë të sigurt pas përplasjes.

Të fundit